Yaz sezonu değerlendirme araştırmasının sonuçlarını açıkladı

Last Updated on 13 Eylül 2021 by Turizm Günlüğü

Seyahat sitesi Enuygun, 2021 yazına dair seyahat verilerini açıkladı. Araştırmaya göre bu yaz en çok seyahat eden kişiler 26 – 33 yaşında erkekler olurken, en çok tercih edilen tatil bölgeleri Antalya, Muğla ve İzmir oldu.

Sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu günlerde seyahat sitesi Enuygun, yaz sonu değerlendirme araştırmasını açıkladı.

Bu yaz en çok tercih edilen tatil bölgeleri Antalya, Muğla ve İzmir olurken bu illeri Aydın ve Balıkesir takip etti.

Araştırmaya göre ortalama 2.5 gün tatil yapılırken, bu yaz 1988-1995 yılları arasında doğan kişilerin daha çok seyahat ettiği ve bu kişiler arasında da erkeklerin öne çıktığı görüldü.

BU YAZIN EN PAHALI BİLETİ 79.045 TL OLDU

Enuygun’un yaptığı yaz analizine göre, bu yaz uçak biletinde ortalama sepet fiyatı 727 TL, otobüs biletinde ise 288 TL oldu.

Bu yazın en pahalı uçak bileti ise 79.045 TL (tek kişi) ile İstanbul – Guangzhou Baiyun uçuşuna aitti.

Analiz, 2021 yazında en ucuz uçak biletinin 80 TL, en ucuz otobüs biletinin ise 10 TL olduğunu ortaya koydu.

Bu yıl yurt dışı uçuşlarının geçen yıla göre tüm satışlara oranla iki kat arttığına dikkat çeken yaz analizi, en çok tercih edilen destinasyonların ise Azerbaycan, Özbekistan, Ukrayna ve Sırbistan olduğunu gösterdi.

ENUYGUN CEO’SU ÇAĞLAR EROL: BEKLENTİMİZ OLDUKÇA YÜKSEK

Enuygun CEO’su Çağlar Erol “Bu yıl Haziran ayında uçak bileti satışları Mayıs ayına oranla %77 artış gösterdi; otobüs bileti satışları ise Temmuz ve Ağustos ayında yükselişe geçti. Temmuz ayında Haziran’a göre %150, Ağustos’ta ise Haziran’a göre %88’lik bir artış söz konusu. Bir süredir ara verdiğimiz seyahatlerimizi bu yaz gerçekleştirmeye başladık, önümüzdeki dönem için beklentimiz oldukça yüksek” açıklamalarında bulundu.

Enuygun yaz seyahat analizine göre uçak bileti için en çok tercih edilen destinasyonlar İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana, Trabzon, Bodrum, oldu.

1 Temmuz – 1 Eylül arası en çok otobüs bileti sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin için satıldı. Bu illeri Kayseri, Muğla, Bursa, Hatay ve Gaziantep takip etti.

KURBAN BAYRAMI’NDA TATİLCİLER EN ÇOK SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NDAN UÇTU

Enuygun’un analizine göre tüm yaz döneminde en çok uçak bileti satılan günler Kurban Bayramı tatili tarihlerine denk geldi.

%152 ORANINDA ARTTI

1 Temmuz’da yasakların kalkması, Kurban Bayramı ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün birleşmesiyle birlikte otobüs bileti satışları Temmuz ayında Haziran ayına göre %152 oranında arttı.

Kurban Bayramı’nda tatilcilerin uçakla tercih ettiği rota Sabiha Gökçen-Antalya, Sabiha Gökçen-Milas ve Sabiha Gökçen-Dalaman; otobüsle gidilen şehirler ise sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Mersin oldu.