Daha fazla Rus turist için yeni turistik belde kuruyor

Pandemi sürecinde Rus turistlerin en çok tercih ettiği tatil destinasyonlarından olan Kırım; turizmdeki yükselişini sürdürebilmek, daha fazla Rus turisti bölgeye çekebilmek için harekete geçti.

Kırımlı yetkililer, Rusya’dan bölgeye daha fazla turist çekebilmek için yeni bir tatil beldesi kurulacağını duyurdu. Yeni kurulacak tatil beldesine ilişkin ilk detaylar belli oldu.

Bu kapsamda yeni kurulacak tatil beldesiyle Kırım Yarımadası’nda 10 bin odalık ek kapasite oluşturulması planlanıyor.

Rusya Federasyonu’na bağlı Kırım Cumhuriyeti’nin Yöneticisi Sergey Aksyonov, yarımadada inşa edilecek olan yeni tatil beldesi projesinin detayları hakkında konuştu.

SAKY BÖLGESİNDE İNŞA EDİLECEK

Yeni tatil beldesi ve bu kapsamdaki yeni turizm yatırımları Kırım Yarımadası’nın batı kıyısında yer alan Saky bölgesinde inşa edilecek.

Kırımlı yöneticiler bu bölgenin seçilmesinin ardında iki faktörün yer aldığını belirterek; bu iki faktörü “Kırım’ın batısında Yalta’nın bulunduğu güney sahillerine göre turizmin oldukça zayıf olması ve ikinci olarak Saky bölgesinde çok sayıda boş arazinin yer alması” olarak açıkladı.

Sergei Aksyonov, “Plana göre, bölgede otel ve apartlardan oluşacak 10 bin odalık yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesinin hedeflediğini” belirtti.

Kırım Cumhuriyeti Lideri Aksyonov, turizm ve konaklama sektöründeki önemli oyuncuların, turizm yatırımcılarının projeye şimdiden ilgi göstermeye başladığını da kaydetti.