“İngiltere iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı, aman dikkat

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarması kararına ilişkin yaptığı açıklamada “İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz’i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat” dedi.

İngiltere’de hükümetin, koronavirüs kısıtlamaları kapsamında seyahat listesini güncelleyerek Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurmasıyla ilişkin çekincelerini dile getiren Ceyhan, “Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız. İngiltere’de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan Beta ve Gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız” ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sosyal medya hesabından, İngiltere’nin kararını şu ifadelerle değerlendirdi:

“İngiltere, Türkiye ile birlikte 8 ülke/bölgeyi kırmızı listeden sarı (amber) listeye aldı. 4 Ekim’de de sarı (amber) ve yeşil liste birleşecek ve gidilecek ve gidilmeyecek ülkeler sınıflamasına geçecek. Özetle kendilerinin kabul ettiği aşılarla tam aşılı olanlar için dönüşte karantina kalktı.

Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız. İngiltere’de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız.

Ülkeye girişlerinde ve 2. günde olmak üzere en az 2 PCR testi istemeliyiz. İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz’i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat.”