Rusya’da hayvanlar koltukta uçabilecek

Rus havayolu şirketlerinden Utair, kedi ve köpeklerin koltukların altı yerine üstünde uçmalarına izin vereceklerini açıkladı.

Rus havayolu şirketlerinden Utair, kedi ve köpeklerin koltukların altı yerine üstünde uçmalarına izin vereceklerini açıkladı. Ancak evcil havyanın taşıma muhafazasından çıkarılması yasak olacak ve hayvanlarıyla birlikte uçmak isteyen yolcular iki koltuk için bilet alacak.

Havayolu şirketi, taşıyıcı muhafazanın yolculuk boyunca emniyet kemerleriyle sabitlenmesini de şart koşuyor. İzin verilen ölçüler 55x40x40 cm ve ağırlık 20 kg olarak açıklandı.

Muhafazanın hayvanların içlerinde ayağa kalkıp etraflarında dönmelerine izin verecek yapıya sahip olması da isteniyor.

Muhafazanın 10 kg’den hafif olması durumunda baş üstü bagajlara konmasına da izin var. Hayvan sahibi yolcular uçuştan önce en geç iki gün içinde rezervasyon yaptırmak zorunda.

Turkrus.com’un RBC Gazetesi’nden aktardığı habere göre, baş üstü bagajda taşınmasına müsaade edilen hayvanlar arasında kuşlar da bulunuyor.

Rus havayolu şirketi S7 Airlines da geçen Aralık ayında evcil hayvanların yan koltukta taşınmasına izin vermişti. Aeroflot da bir yolcunun 3 hayvan taşımasına izin veriyor.