Mısır, Türkiye’de sezonu kısaltabilir

Rusya Turizmciler Birliği (RST) Başkanı İrina Tyurina, 9 Kasım’dan itibaren Mısır’ın Hurgada ve Şarm el Şeyh kentlerine charter programlarının yeniden başlatılmasıyla Türkiye’de tatil sezonunun biraz kısalabileceğini belirtti.

Rus basınına konuşan Tyurina, “Haziran sonundaki aksama ile başlanmasına rağmen, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarındaki doluluk oranı bütün yaz yüksekti. Şimdi popüler otellerin birçoğunda odaların tamamı dolu, sezon sonuna kadar bu otellerde yer bulmak imkansız. Bazı oteller yüksek talepten dolayı daha uzun süre çalışacak” ifadelerini kullandı.

“BU DURUM TURİSTLERİN DAHA UCUZA TATİL YAPMAK İSTEMESİNDEN KAYNAKLI”

Sputnik’in aktardığı habere göre Tyurina açıklamalarına şöyle devam etti:

“Sonbahar tatillerine talebin yüksek olması sadece pandemi yüzünden yaşanan ertelemelerden kaynaklı değil, 2019’da ortaya çıkan bir trendin sonucu. Bu durum turistlerin daha ucuza tatil yapmak istemesinden kaynaklı. Zira kadife sezonda fiyatlar yaz sezonuna kıyasla çok daha düşük. Türkiye ve başka ülkelerdeki birçok otelde Eylül ve Ekim’deki doluluk oranının arttığı belirtiliyor.”

“MISIR, TÜRKİYE’DE SEZONU KISALTABİLİR”

Tyurina, 9 Kasım’dan itibaren Mısır’ın Hurgada ve Şarm el Şeyh kentlerine charter programlarının yeniden başlatılmasıyla Türkiye’de tatil sezonunun biraz kısalabileceğini de ekledi.

Tyurina, “Bununla ilgili olarak oteller doluluk oranı tahminlerini değiştiriyor. Türkiye Kasım’da çok sıcak olmuyor, Mısır’da ise hava daha cazip, bu nedenle talepler Kızıl Deniz’e kayabilir” dedi.

Daha önce Türkiye’de tatil sezonunun kasım ortasına kadar süreceği, Rusya’nın başkenti Moskova ve başka büyük kentlerden Antalya’ya bütün kış charter programlarının düzenleneceği belirtilmişti.