Bodrum’un yeni hedefi: Rus turist

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Amacımız Bodrum’u Rusların ilk sırada tercih edeceği yer haline getirmek” açıklamasında bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras “Amacımız Bodrum’u Rusların da birinci sırada tercih edeceği bir destinasyon haline getirmek. Bu sebeple Türkiye-Rusya Kültür Günleri planlıyoruz. Kış boyunca etkinlikler planlıyoruz” diye konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un turizmdeki yeni hedefleri ve ilçe turizminde yaşanan son gelişmeler hakkında Sputnik’ten Burcu Okutan’a açıklamalarda bulundu.

“2024’E KADAR TURİZMİN COVID-19 KISITLAMALARINDAN ETKİLENMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR”

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum’un 2021 senesindeki yaz sezonunu değerlendiren Bodrum Belediye Başkanı Aras “2020’yi yüzde 75 kayıpla kapadık. 2020’de kısıtlamalar kalktıktan sonra Bodrum’a gelen turist sayısı 237 binde kaldı. 2021, 2020’ye göre çok daha iyiydi. 2021’de şu ana kadar 458 bin turist Bodrum’a geldi. Yüzde 100 bir artış görebiliyoruz. Ama bu yeterli değil tabii, bizim çok daha büyük bir potansiyelimiz var” dedi.

Diğer yandan Ahmet Aras “Katıldığım turizm forumlarında görünen projeksiyon da, 2022 ve 2023 yıllarının da belli kısıtlarla geçeceği ancak 2024’ten sonra Kovid-19’un turizm üzerindeki baskının iyice azalacağı öngörülüyor” ifadelerini paylaştı.

“ANTALYA’DA OTEL HAYATI VARKEN, BODRUM’DA LIFE STYLE DURUMU VAR”

Rus turistlerin Bodrum’u yeni keşfetmeye başladığına işaret eden Aras “Rusya’dan gelen turist sayısında neredeyse yüzde 50 artış mevcut. Ukrayna da keza öyle. Rusya ve Ukrayna bizim için çok önemli pazarlar. Daha önce hep Antalya’yı tercih ediyorlardı, Bodrum’u yeni yeni keşfetmeye başladılar. Antalya’da otel hayatı varken, Bodrum’da lifestyle durumu var. Bodrum’da tatil yaparken çıkıp bir balık restoranında yemek yiyip eğlenebilirsin, yerel kültürle de buluşabilirsin. Kalemiz, müzelerimiz ve aslında her şeyimiz ile biz Rus turistlere hitap edebiliriz” diye konuştu.

“AMACIMIZ BODRUM’U RUSLARIN DA BİRİNCİ SIRADA TERCİH EDECEĞİ BİR DESTİNASYON HALİNE GETİRMEK”

Aras amaçlarının Bodrum’u Rusya’da tanıtmak olduğunu belirterek; “Rusya ve Ukrayna’daki tüm fuarlara katılıyoruz, tanıtım faaliyetleri de yapıyoruz. Asıl amacımız Bodrum’u Rusların da birinci sırada tercih edeceği bir destinasyon haline getirmek. Bu sebeple Türkiye – Rusya Kültür Günleri planlıyoruz. Kış boyunca etkinlikler planlıyoruz. Mesela Aralık ayında bir ChristmasFest, bizim mandalinamız meşhur, bu yüzden bir Mandalina Festivali gibi. Müzik festivallerimiz, bugün olduğu gibi yelken festivallerimiz var. Birçok uluslararası işler düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

“RUSLAR KÜLTÜRE, SANATA ÖNEM VERİYORLAR, BODRUM’DA BU GİBİ ETKİNLİKLER DÜZENLEMEYİ PLANLIYORUZ”

Yerel gastronomiyi önemsediklerini vurgulayan Aras “Yöresel yemek kültürü Rus turistlerin de sevdiği şeyler arasında. Şarap bağlarımızı bir rota haline getiriyoruz. Yerel gastronomiye ait birçok ürünü Bodrum’un restoranlarına soktuk. Ayrıca bir Rus markasını da getirdik Bodrum’a. Bodrum’da yaşayan yerleşik Ruslar da çok fazla. Bu sebeple, onların özellikle ilgisini çekecek kültürel faaliyetler yapmayı planlıyoruz. Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı yapamadık ama kısıtlamaların da gevşediği bu zamanda daha fazla kültürel etkinlik yapmak zorundayız. Çünkü Ruslar kültüre, sanata önem veriyorlar. Zaten resim sergileri, uluslararası etkinlikler çalıştaylar yapıyoruz, planlıyoruz. Bodrum bunların hepsini kucaklayabilecek bir kent. Rus misafirlerimize, dostlarımıza çok önemli bir olanak sunabiliriz” dedi.

“BODRUM’U TANITARAK RUS TURİSTLERİN KALPLERİNE, YEMEKLERİMİZLE DE MİDELERİNE GİRMEMİZ LAZIM”

Aras “Bizim Rusya’da daha çok çalışmamız, Bodrum’u tanıtmamız lazım. Burası yakın, samimi, sıcak bir kent. Rus misafirlerin burada mutlu olacağına inanıyoruz. Onların kalplerine girmemiz lazım, yemeklerle de midelerine girmemiz lazım” diye ekledi.