Rusya turizmde KDV indirimine hazırlanıyor

Vladimir Putin’den turizm sektörüne KDV indirimi talimatı… İşte detaylar…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete bu yılın 1 Kasım tarihine kadar turizm endüstrisindeki kuruluşlar için katma değer vergisi (KDV) oranını düşürmesi talimatı verdi.

Aynı zamanda iç turizmi desteklemek için yerli turistlerin tatil harcamalarının bir kısmını karşılayan turizm geri ödeme programı (Cashback) koşullarında da değişiklik yapılmasını isteyen Putin, Rusya sınırları içerisinde tur veya otel konaklama süresi en az iki gece olan turistik faaliyetlerdeki harcamaların sadece yüzde 20’sini karşılayan programda, cashback oranlarının yüzde 40’a çıkarılmasının gerektiğini de vurguladı.

Eylül ayında Vasta Discovery’nin CEO’su ve Rosa Khutor tatil beldesinin yaratıcısı Sergey Bachin, Putin’e turizm sektöründeki şirketler için KDV oranlarını yüzde 20’den yüzde 7 ile 10’a düşürmesini önermişti.

Gazetemru.com’un haberine göre Sergey Bachin, bu yeniliğin Rusya’da iç turizmi vatandaşlar için daha rekabetçi ve uygun fiyatlı hale getireceği görüşünü dile getirirken, Güneydoğu Asya, Çin, Kore, Japonya ve komşu ülkelerde faaliyet gösteren turizm endüstrisindeki KDV oranlarının Rusya’dakinden yaklaşık iki kat daha düşük olduğunu vurgulamıştı.

Eylül ayında Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), iç turizmi desteklemek için yerli turistlerin tatil harcamalarının bir kısmını karşılayan program sayesinde Rusya’nın bölgesel ekonomilerinin bu yıl yaklaşık 70 milyar ruble gelir elde edeceğini açıklamıştı.