Rusya’da iç turizm talebi düşüyor

Moskova'da bulunan Saint Vasil Katedrali

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, ülkede iç turizme olan taleplerde düşüş gözlemlendiğini açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, ülkede iç turizme olan taleplerde düşüş gözlemlendiğini belirtirken, öte yandan yurt dışı destinasyonlarına olan ilgide artış gözlemlendiğini açıkladı.

Yerli tur paketlerine ilginin azaldığına işaret eden Lomidze, “Mevsimin de sebep olduğu iç turizmdeki talep düşüşlerine aynı zamanda Rusya’da, yeni açıklanan bölgesel COVID-19 kısıtlamaları da iç turizm taleplerini aşağı çekiyor” diye konuştu.

Rus yerli turistleri için son zamanlarda ülke içindeki epidemiyolojik kısıtlamaların yabancı ülkelerdeki kısıtlamalardan daha çok sıkılaştığını vurgulayan ATOR Başkanı, “Durum tersine döndü. Yurt dışı destinasyonlarına olan taleplerde artış görüyoruz. Paradoksal olarak turistlerimiz için yurt dışındaki tatillerinin, birçok Rus bölgesinde uygulanan kısıtlamalara kıyasla daha rahat olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Gazetemru.com’un haberine göre Lomidze; Rusya’nın bölgelerinde QR kodu uygulamalarının yaz mevsiminde olduğu gibi bu sefer de iç turizm talebindeki düşüşü destekleyeceğini ifade ederken, böylece pek çok vatandaşın bu tür kısıtlayıcı tedbirler nedeniyle yurt içi tatillerini erteleyeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Birçok seyahat operatörünün ülke genelinde kısıtlayıcı önlemleri tek bir format haline getirmek için yetkililere önerilerde bulunduğunu da aktaran Lomidze, bu şekilde tatilcileri hangi önlemlerin yürürlükte olduğu konusunda daha etkili bir şekilde bilgilendirmenin mümkün olacağını söyledi.

Rusya’daki tur operatörleri, yaz sezonunu kapatan ülkede Rusların yeni yıl tatilleri için Türkiye, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) seçeceğini tahmin ediyor.

Türkiye ve Mısır’la birlikte egzotik tatil destinasyonları için kış turları satışlarının Kasım – Aralık ayına yaklaştıkça artacağını bildiren Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Intourist yetkilileri, turistler için coronavirüs kısıtlamalarının olmadığı bu yönlerde yılbaşı tatil turlarına yönelik taleplerin aktif bir şekilde yükseldiğini açıkladı.

Level.Travel seyahat acentesi tarafından yapılan açıklamada, iç turizmde yılbaşı tatili seçenekleri arasında Soçi’nin lider olduğu belirtilirken, yeni yıl turlarında iki kişilik yemek hariç 7 gecelik konaklama ortalama maliyetlerinin 28 bin rubleye ulaştığı da aktarıldı.