World Travel Awards’ta Azerbaycan’a iki ödül

İçerişehir / Bakü

Dünya Seyahat Ödülleri’nde (World Travel Awards) Azerbaycan’a iki dalda ödül…

Bu yıl 28.’si düzenlenen Dünya Seyahat Ödülleri (World Travel Awards), 22 Ekim tarihinde sahiplerini buldu. Sanal olarak gerçekleştirilen törende Azerbaycan, 2021 yılı için “Avrupa’nın Lider Kültürel Destinasyonu” ve “Avrupa’nın Lider Gezi Destinasyonu” seçildi.

FLORIAN SENGSTSCHMID: KARABAĞ TURİZM ENDÜSTRİSİ İÇİN DE YENİ UFUKLAR AÇTI

Azerbaycan Turizm Ofisi’nin Başkanı Florian Sengstschmid, “Küresel seyahat ve turizm endüstrisindeki bu prestijli ödülleri kazanmaktan son derece gururluyuz. Azerbaycan, gezi ve kültür turizmi için mükemmel bir destinasyon. Özellikle, kardeş Türkiye’den seyahat severleri mükemmel gezi deneyimleri sunan bu güzel ülkede ağırlamayı dört gözle bekliyoruz’’ dedi.

İşgalden kurtarılan Karabağ bölgesinde restorasyon sürecinin başlamasının turizm endüstrisi için de yeni ufuklar açtığını belirten Sengstschmid, “Azerbaycan’ın halk müziği olan “muğam”ın doğum yeri olan, birçok ünlü ve yetenekli bestecinin, müzisyenin, şairin anavatanı, Karabağ halı dokumacılığının merkezi ve ülkenin kültürel başkenti olan Şuşa bu bölgede turizmin geliştirilmesinde hiç şüphesiz çok önemli bir rol oynayacaktır.” diye konuştu.

Doğu ve Batı’nın büyüleyici uyumunu yansıtan Azerbaycan, aynı zamanda antik ve modern çağın mükemmel birleşimini kendini barındırıyor.

YENİ GELİŞTİRİLMİŞ YÜRÜYÜŞ PARKURLARI

İnsanları, doğası ve gelenekleri ile görenleri kendine hayran bırakan ülkenin yeni dönem için seyahat teklifleri ise Azerbaycan Turizm Ofisi tarafından sürdürülebilir, çevre dostu ve otantik olarak nitelendiriliyor.

Gezginler Büyük ve Küçük Kafkas dağlarında yeni geliştirilmiş yürüyüş parkurları ve ülkenin dört bir yanında tespit edilmiş noktalarda kuş gözlemciliği gibi açık hava etkinliklerinin tadını çıkarabilecekler.

AZERBAYCAN’DA GASTRONOMİ TURİZMİ

Ayrıca, çok çeşitli lezzetli yemekleri deneme, cezbedici şarap lezzetlerini keşfetme, “Slow Food Travel” konseptinde çiftçilik ve yemek pişirme konusunda ilk elden deneyim kazanma şansına sahip olacaklar. Tüm bunları deneyimlerken kendine özgü misafirperverliği ile adından söz ettiren Azerbaycan halkının sıcak karşılaması ile beraber kendilerini evlerindeymiş gibi hissedecekler.

Azerbaycan, zengin kültürel ve antik miras ile ilgilenenler için mükemmel bir destinasyon. Şöyle ki, ülkede UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış 3 mekan yer alıyor. Bunlardan biri Bakü’nün İçerişehir diye bilinen eski şehri, bir diğeri 6 binden fazla antik petrogliften oluşan koleksiyon, eski mağara ve diğer türlü yerleşim yerlerine ev sahipliyi yapan Gobustan Ulusal Devlet Tarih ve Sanat Koruma Alanı, sonuncusu ise Şeki Hanları Sarayı ile birlikte Şeki’nin tarihi merkezi.

İlaveten, nefes kesen manzarasıyla ünlü olan Kınalık Köyü 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış. Aynı zamanda, Azerbaycan’ın Lahıc Köyü’nde bakır üretimi, kadınlar için ipek başörtüsü olan “kelağayı” yapma sanatı gibi UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmış muhteşem kültürel örnekleri de mevcut.

Eski zamanlardan beri Büyük İpek Yolu’nun üzerinde önemli bir merkez olması Azerbaycan’ın farklı kültür ve gelenekleri yansıtan birçok milletin temsil ettiği çok kültürlü bir ülke olarak biçim almasına yol açmış. Mutfak çeşitliliği, kadim sanat örnekleri, mimarisi ve halk sanatı bunun kanıtı. Bugün arkalarında somut ve somut olmayan kültürel unsurlar bırakmış, Azerbaycan’ın dört bir tarafına serpilmiş 26’dan fazla ulustan oluşmuş Kafkas Albanyası’nın, Bakü, Kuba ve Oğuz’da Yahudi yerleşimlerinin, Bakü’de Polonya mirasının, Azerbaycan’ın batı kesimlerinde Alman mirasının izlerini görebiliyoruz.

TÜRKİYE VATANDAŞLARI İÇİN AZERBAYCAN’A SEYAHAT KOŞULLARI

Türkiye vatandaşları sadece kimlik kartları ile Azerbaycan’a seyahat edebilirler. Azerbaycan, Türkiye de dahil olmak üzere 65 ülkeden hava yoluyla gelenleri aşı belgesi ve 72 saat öncesini kapsayan negatif PCR testi ibraz etmeleri şartıyla kabul ediyor. 18 yaşın üzerindeki yolcular her iki belgeyi takdim ettikleri takdirde ülkeye giriş yapabilirler. Belirtilen süreyi kapsayan negatif test sonucu bulunan 1-18 yaş aralığında tüm yolcular da Azerbaycan’a girebilir.