Z Kuşağı en çok hangi destinasyonları tercih ediyor?

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos

1997 yılından sonra doğan ve Z Kuşağı olarak adlandırılan, çevreye daha duyarlı, sağlıklı alışkanlıklara sahip, teknoloji tutkunu olan gezginler seyahatlerinde en çok hangi ülkeleri ve hangi destinasyonları tercih ediyor?

1997 yılından sonra doğan ve Z Kuşağı olarak adlandırılan, çevreye daha duyarlı, sağlıklı alışkanlıklara sahip ve teknoloji tutkunu olan gezginler; en çok Fransa, İtalya ve İspanya’yı tercih ediyor.

Genellikle tatilden 30 gün önceden rezervasyon yaptıran Z Kuşağı uluslararası seyahatte ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Birleşik Krallık’a seyahat ediyor.

Yedinci sırada Almanya, İtalya ve Ukrayna’nın ardından İspanya yer alıyor.

Turizmdatabank’ın aktardığı verilere göre; en yüksek rezervasyon hacmi, öğrencilerin tatil dönemlerine denk geliyor: Temmuz, Eylül, Ağustos ve Nisan.

Öte yandan, European Travel Commission ETC Raporu’na göre Z Kuşağı; en çok Batı Avrupa ülkelerini ziyaret etmek istiyor ve ziyaret ediyor: Fransa, İtalya ve İspanya ilk 3’te yer alırken; onları Almanya, Yunanistan ve Birleşik Krallık izliyor.

Hem İngiltere hem de ABD pazarlarına yakından bakıldığında, Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan en çok tercih edilen dört Avrupa destinasyonu arasında.

Akdeniz destinasyonlarının popülaritesi Z kuşağı arasında açıkça görülmektedir. Fransa, İtalya ve İspanya, tüm gruplar için en fazla ilgi gören ülkeler arasında yer alıyor.

İspanya’da; Barcelona, Madrid, Malaga ve Valencia en çok tercih edilen destinasyonlar olurken, Milano, Atina veya Londra gibi diğer Avrupa destinasyonları da en popüler destinasyonlar arasında yer aldı.

REZERVASYON ALIŞKANLIKLARI

Online ajans Kiwi.com’un araştırmasına göre; on yolcudan sekizi (%80.9) destinasyonda bir ile üç gün arasında vakit geçiriyor.

Z Kuşağı’ndaki her on gençten ikisi (%19,1) aynı yaştaki (18 ila 25 yaş arası) insanlarla seyahat ederken, yalnızca %2.1’i 41 ila 60 yaş arasındaki kişilerle seyahat ediyor.

Z KUŞAĞI TATİL TERCİHLERİ (4 ÜLKE) – ETC*

İNGİLTERE Z KUŞAĞI

ALMANYA Z KUŞAĞI ABD Z KUŞAĞI

ÇİN Z KUŞAĞI

İtalya İspanya Fransa Fransa
İspanya İtalya İtalya İtalya
Fransa Fransa İspanya Almanya
Yunanistan Hırvatistan Yunanistan İngiltere

*Raporda Rusya vb. pazarlar bulunmadığından Türkiye yer almamaktadır.