Rusya’da turizm sektörüne destek sürüyor

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova / instagram.com/doguzova_zv

Last Updated on 26 Ekim 2021 by Turizm Günlüğü

Rusya’da küçük ve orta ölçekli turizm işletmelerine destek… Yaklaşık 300 bin küçük ve orta ölçekli turizm işletmelerine destek sağlanacak.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, 2021’deki destek önlemlerinin ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 300 bin küçük ve orta ölçekli turizm işletmelerine sağlanacağını açıkladı.

HER ÇALIŞANA AYLIK 12 BİN 792 RUBLE

Doguzova, ajans olarak sağlanacak desteklerin ilkinin çalışan maaşlarına yönelik hibeler olduğunu belirtirken; hibenin çalışan başına asgari ücret ile aynı miktara denk geldiğini söyledi.

Buna göre küçük ve orta ölçekli turizm işletmeleri, işletmenin sahibi de dahil olmak üzere her çalışan başına aylık 12 bin 792 Ruble devlet desteği alabilecek.

Bu tür ödemeler için işletme sahiplerinin 1 Kasım – 15 Aralık 2021 tarihleri arasında Federal Vergi Dairesi’nin (FNS) nalog.ru internet adresindeki tüzel veya kişisel hesapları üzerinden başvuru yapılabileceklerini açıklayan Doguzova, paraların başvuru tarihinden sonra sekiz iş günü içinde işletme hesabına yatırılacağını aktardı.

İKİNCİ DESTEK

İkinci destek önleminin ise işletmede mevcut istihdamın sürdürülmesi koşuluyla imtiyazlı kredi olacağını vurgulayan Rosturizm Başkanı, kredi tutarının 500 milyon rubleyi geçemeyeceğini de ekledi.

“Turizm sektörü, önümüzdeki on yılda Rus ekonomisinin en umut verici sektörlerinden biri olacak” diyen Doguzova, Nalçik’te seyahat endüstrisinin temsilcileriyle yaptığı toplantıda, ülkede iç turizmin gelişimi için tüm araçların ve motivasyonun bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Rusya hükümeti, ekonomide COVID-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için uygun faizli kredi programını tekrar yürürlüğe soktuğunu açıklamıştı.

YAKLAŞIK 3 MİLYON KOBİ ÇALIŞANINI KAPSAYACAK

Gazetemru.com’un haberine göre Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, yaklaşık 3 milyon KOBİ çalışanını kapsayacak olan kredi programının, COVID-19’dan en çok etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere sağlanacağını açıklarken, programın bu yılın Kasım ayında başlayacağını, coronavirüs enfeksiyonunun durumuna göre devam edeceğini vurguladı.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Federal Vergi Dairesi (FNS) ve Rusya Merkez Bankası’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, daha önce bu yılın Mart-Temmuz ayları arasında faaliyet gösteren FOT 3.0 kredi programının tekrar başlayacağını açıklayan Belousov, programın bir parçası olarak Kasım – Aralık 2021 arasında KOBİ’lere 30 Rus bankasının yıllık yüzde 3 faiz oranlarıyla kredi vermeye başlayacağını söyledi.

“Yeni formatta kredilerde faizler yıllık yüzde 3 olacak. Faizlerin kalanı devlet tarafından bankalara sübvanse edilecek. İlk altı ay kredi ve faiz ödemesi gerekmeyecek. Sonraki 12 ayda alınan kredi borcu aylık eşit taksitlere bölünecek” diyen Başbakan Yardımcısı, kredinin 300 milyon rubleye kadar sağlanacağının da altını çizdi.