Rus turistlerin seyahat tercihlerini açıkladı

Rusların 2020 yılı seyahat tercih ve trendlerini açıkladı. Rus tur operatörleri 2020 yılında yurt dışına 2 milyonun üzerinde turist gönderdi.

Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre, 2020 yılında ülkede faaliyet gösteren tur operatörleri yurt dışına 2,1 milyon Rus turist gönderirken, turistlerin yurt dışında kaldıkları süre boyunca yaklaşık 1.8 milyar dolar hizmet satın aldıkları açıklandı.

Rus tur operatörlerinden alınan verilerle hazırlanan raporda, 2020 yılında ülkeden çıkış yapan organize Rus turist sayısı 2 milyon 100 bin kişi olarak gerçekleşirken, 2020 yılında organize Rus turistlere yurt dışında kaldıkları süre boyunca sağlanan hizmetlerin değeri (turizm hizmeti ithalatı) 1 milyon 795 bin 500 Amerikan doları oldu.

YURT DIŞI SEYAHATLERİNİN YÜZDE 84’Ü MOSKOVA’DAN

Merkez Bankası’nın raporunda “Seyahat” kalemi altındaki toplam turizm hizmeti ithalatının Rusların yapmış olduğu tüm turizm harcamalarındaki payı yüzde 19.6 olurken, 2020 yılında Rus turistlerin ülkenin 67 farklı bölgesinden yurt dışına seyahat ettiği, çoğu zaman yurt dışı seyahatlerinin yüzde 84 ile başkent Moskova’dan gerçekleştiği de vurgulandı.

Pandemi yılı olarak nitelendirilen 2020 yılında yurt dışı seyahatlerinin yüzde 4’ü St. Petersburg’dan gerçekleşirken, yüzde 2,1’i ise Tataristan Cumhuriyeti’nden yapıldı.

TÜRKİYE MUTLAK LİDER

Gazetemru.com’un aktardığı habere göre 2020’de Rusya’daki tur operatörlerinin dünyanın 150 ülkesine Rus turist gönderdiği belirtilen raporda, 2020 yılında Rus vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında toplam Rus turist sayısının yüzde 49,7’sine sahip olan Türkiye mutlak liderlik konumunu sürdürdü.

İkinci sırada yurt dışına giden Rus turist sayısının yüzde 13.9’una sahip olan Tayland bulunurken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yüzde 7.6 ile üçüncü sırada yer aldı.

İlk üçü daha sonra yüzde 6.3 ile Vietnam, yüzde 3.4 ile Hindistan yüzde 2.5 ile Dominik Cumhuriyeti, yüzde 2.3 ile Küba, yüzde 1.3 ile Çin ve İtalya takip etti.

Merkez Bankası raporunda, 2020’de Rus turistlerin en çok deniz tatili amacıyla yurt dışına seyahat ettiği açıklanırken, bu amaçla yapılan seyahatlerin toplam seyahat sayısının yüzde 77.2’sine denk geldiği vurgulandı.

Rusların yurt dışına seyahat amaçlarında ikinci sırada yüzde 17 ile sağlık ve eğlence amaçlı geziler yer alırken, üçüncü sırada ise yüzde 3 ile kültürel ve eğitim amaçlı geziler bulunuyor.

Rus turistlerin yüzde 62’sinden fazlası tur operatörleri üzerinden uçuş, vize, konaklama, sigorta ve transfer dahil seyahat paketleri satın alırken, Rusların yüzde 50’si yurt dışında 5 yıldızlı otelleri tercih etti.

Rus turistlerin yüzde 23’ü yurt dışında 4 yıldızlı otellerde konaklamayı seçerken, yüzde 17’si ise 3 yıldızlı otelleri tercih etti.

Merkez Bankası, bununla birlikte Rus turistlerin yurt dışı tatillerinde en çok tercih ettiği tatil formatının “Her şey dahil” olduğunun altını çizerken, 2020’de Rusların yüzde 56’sından fazlasının bu formatta konaklamayı seçtiğini ekledi.