Egeli turizmciler istihdam sorununa çözüm arayışında

ETİK YK Üyesi İbrahim Babak, ETİK Başkanı Mehmet İşler, ETİK YK Üyesi Bilge Durdu, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, ETİK İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Tayfur Settar Kaplan, ETİK Koordinatörü Leman Erçam,

Last Updated on 15 Kasım 2021 by Yaşar Çelik

Egeli turizmciler, sektörde istihdamın korumaya ve var olan işgücünün niteliğini arttırmaya yönelik çabalarını sürdürüyor.

Ülke turizmi açısından 2022 yılında olumlu gelişmeler yaşanmasının beklendiğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Turizm sektörü pandemi sürecinde kalifiye elemanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu sorunun mesleki eğitim yoluyla çözümlenebileceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak’ı makamında ziyaret etti. İşler’e ziyarete ETİK Yönetim Kurulu Üyeleri Bilge Durdu, İbrahim Babak, ETİK Koordinatörü Leman Erçam, ETİK İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Tayfur Settar Kaplan da eşlik etti.

Mesleki eğitim yoluyla çözümlenebilir

Turizm sektörünün koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde seyahat kısıtlamaları nedeniyle daralma yaşadığını belirten Mehmet İşler, sektörde çalışan sayısının sürecin de etkisiyle düşüş gösterdiğini söyledi. Nitelikli turizm çalışanlarının sektör değiştirdiğini, farklı alanlara yöneldiğini, sektör kalifiye elemanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erken rezervasyonlarla birlikte 2022 yılında Türkiye turizmine ilişkin olumlu geri bildirimler alıyoruz. Sektör tüm zamanların rekorlarının kırıldığı 2019 yılı hedeflerini yakalamaya kilitlendi. Sektör değiştiren nitelikli personele ulaşmada ortaya çıkan sorunları gidermeye, var olan istihdamı korumaya ve niteliğini arttırmaya çalışıyoruz. Bu sorunun mesleki eğitim yoluyla çözümlenebileceğini düşünüyoruz.”

“Ortak akıl toplantısı düzenleyeceğiz”

Haziran ayında düzenledikleri “İnsan Kaynakları Çalıştayı”nda yaşanan sorunların ve çözüm yollarının ele alındığını anlatan Mehmet İşler, sorunun çözümü yolunda sektöre nitelikli işgücü kazandırılması için mesleki ve teknik eğitimi konusunun öne çıktığını söyledi. Bu amaçla ilgili kurum ve kuruluşlarla sektörün tüm bileşenlerinin katıldığı bir “ortak akıl toplantısı” düzenleyeceklerini belirten İşler, konunun tüm boyutlarıyla ele alınacağını dile getirdi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak’ı Kasım ayı sonunda Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılacak toplantıya davet etti. Kızıltoprak, ülke ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan sektöre her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek daveti için İşler’e teşekkür etti.