Rus tur operatörlerinden erteleme talebi

İşte Rusların kış turizmi tercihleri

Rusya’da tur şirketleri gerçekleşmeyen seyahatler için 31 Aralık tarihine kadar müşterilerine para iadesi yapmak zorunda. Operatörler ise Başbakan Mihail Mişustin’e başvuruda bulunarak sürenin uzatılmasını istedi.

Pandeminin yarattığı krizde çanlar bir kez daha turizm sektörü için çalıyor…

Rusya’da tur şirketleri gerçekleşmeyen seyahatler için 31 Aralık tarihine kadar müşterilerine para iadesi yapmak zorunda. Operatörler ise Başbakan Mihail Mişustin’e başvuruda bulunarak sürenin uzatılmasını istedi ve “felaket tablosu” çizdi.

Kommersant’a konuşan tur operatörü temsilcileri, süre uzatılmadığı takdirde şirketlerin yüzde 60’ından fazlasının iflas edeceğini söyledi.

Habere göre, Rusya’da yurt dışı istikametlerde tur satış hizmeti veren operatörlerin sayısı 385.

Bunlardan 230’unun çalıştığı ülkelerle Rusya’nın hava iletişimi pandemi nedeniyle kesilmiş durumda.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre; Tur Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barzıkin, büyük şirketlerin Türkiye ve Mısır satışları sayesinde ayakta kaldığını, ancak küçük ve orta ölçekli şirketlerin zor durumda olduğunu söyledi.

İzvestiya Gazetesi de gerçekleşmeyen turlara para ödeyen müşterilerin yüzde 30’unun şu anda açık olan destinasyonlara yöneldiğini aktardı.

Yüzde 17’lik bir kesim de parasını ödedikleri ama gidemedikleri ülke dışı tur yerine ülke içinden bir alternatifi kabul etmiş. Ancak müşterilerin yüzde 50’den fazlası paralarının iade edilmesini talep ediyor.