Barış Ataç: Küba turlarında konsept değişiyor

Last Updated on 4 Mart 2022 by Yaşar Çelik

Latin Amerika turlarıyla ön plana çıkan Düş Patikası’nın Kurucusu Barış Ataç, Küba turlarında artık konaklama konseptinin değiştiğini belirtti. Barış Ataç, pandemi sonrasında Küba turlarının nasıl bir seyir izleyeceğine ve Küba’da konaklama alanındaki yeni konsepte ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Küba turlarında değişen konsepte ilişkin haberimiz. 

2011 yılında kurulan Düş Patikası ağırlıklı olarak yurt içi trekking ve kültür turları düzenliyor. Düş Patikası, diğer yandan Latin Amerika ülkelerine düzenlediği turlarla da ön plana çıkıyor. İşte Küba turlarında değişen konsepte ilişkin Düş Patikası Sahibi Barış Ataç’ın açıklamaları.

Düş Patikası’nın tur düzenlediği Güney (Latin) Amerika Ülkeleri arasında Küba, Meksika, Peru ve Bolivya yer alıyor.

Küba için Düş Patikası’nın uzmanı, spesiyalisti olduğu destinasyon diyebiliriz.

Düş Patikası, Küba’da kendi düzenlediği turların yanı sıra acentalara yerel hizmetler de sunuyor. İşte Küba turlarında değişen konsepte ilişkin Düş Patikası Sahibi Barış Ataç’ın açıklamaları.  

KÜBA’NIN DİNAMİKLERİNİ ÇOK İYİ BİLEN REHBERLER

Düş Patikası, Küba’da acentaların ihtiyaç duyacağı konaklamadan yemek organizasyonlarına, ulaşımdan rehberlik hizmetine kadar tüm hizmetler için destek sunuyor.

Düş Patikası Sahibi Barış Ataç, Küba’da sağladıkları en önemli hizmetin Türkçe rehberlik hizmeti olduğunu vurguluyor. Ataç, Türkçe konuşan rehberlerinin, Küba’da yaşamaları nedeniyle ülkenin dinamiklerini, kültürel – siyasi yapısını ve hayatın akışını çok iyi bildikleri için tura katılanlara Küba’nın ruhunu tam anlamıyla yaşattıklarını belirtiyor.

Pandemi öncesinde Düş Patikası, bir yılda düzenlediği 20 – 25 tur ile yaklaşık 750 seyahat severi Küba ve Küba’nın güzellikleriyle tanıştırıyordu. Barış Ataç, Düş Patikası olarak pandemi sonrasında Küba’ya yönelik güçlerini artıracaklarının sinyalini de veriyor.

DÜŞ PATİKASI’NIN TERCİHİ BUTİK OTELLERDEN YANA

Küba’da son dönemde konaklama alanında “butik otellerin” giderek sayısının arttığını belirten Barış Ataç; “Küba’da konaklama alanında butik otel konseptinin giderek popülerlik kazandığını; Düş Patikası olarak kendilerinin de butik otelleri tercih ettiklerini” açıkladı.

Gerçekleştirdiğimiz söyleşi kapsamında Düş Patikası Kurucusu Barış Ataç, “neden butik otelleri tercih ettiklerini” ve “pandemi sonrasında Küba turlarının nasıl bir seyir izleyeceğini” anlattı.

Düş Patikası Kurucusu Barış Ataç
Düş Patikası Kurucusu Barış Ataç

BARIŞ ATAÇ: İNSANLARIN KÜBA İLE İLGİLİ HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMELERİNİ SAĞLIYORUZ

“Dünya’da en çok seyahat edilmek istenen ülkeler sıralamasında Küba’nın ilk sıralarda yer aldığını” öne süren Barış Ataç; “Küba, insanların hala 50’li, 60’lı yılları kısacası nostaljiyi yaşayabildikleri bir ülke… Şehirler, arabalar, mimari ve hayatın kendisi de 1950’leri, 60’ları yaşatıyor. Küba’ya giden insanların Küba ile ilgili bir hayali var. Küba’ya gitmek birçok insanın hayali… Biz de Düş Patikası olarak; insanların hayallerini gerçekleştirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bunun için de yerel halk ile teması önemsiyoruz.”

“KATILIMCILARIN KÜBA’NIN RUHUNU, DOKUSUNU HİSSEDEBİLECEKLERİ PROGRAMLAR OLUŞTURUYORUZ”

“Katılımcıların yerel hayatı, Küba’nın ruhunu, dokusunu hissedebilecekleri programlar oluşturuyoruz. Eğlence mekanları, yemek programları, okul gezileri, köy gezileri… Küba’da yerel yaşamla, halkla birlikte yaşayabilecekleri konseptleri yaratıyoruz. Küba’da insanları yaşamın içerisine sokuyoruz. Rehberlerimiz uzun süredir Küba’da yaşadığı için Küba’ya ilişkin konulara oldukça hakimler ve insanların sorularına, ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebiliyorlar. Kısacası Düş Patikası olarak biz; belgesellerde anlatılanları, kitabi bilgileri değil yaşananları anlatıyoruz” ifadelerini paylaştı.

KÜBA’DA KONAKLAMA ALANINDA YENİ TREND

Küba’da “otel” ve “casa” tipi konaklama konseptinin arasında yeni bir konsept geliştiğini belirten Barış Ataç, Küba’da ortaya çıkan yeni konaklama trendine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Küba’da son yıllarda “butik otel” konsepti gelişiyor. Butik oteller, hizmet kalitesi olarak çok daha ileride, yerel halk ile temasta birebir etkin bir pozisyon alıyor. Büyük otellerde 1000 Euro civarında olan konaklama ücreti, butik otellerde 700 Euro, “casa” tipi konaklamalarda 600 Euro civarında seyrediyor. “Casa” tipi konaklama dediğimiz sistemde turistler, 2 – 3 odalı evde, bir ailenin yanında konaklıyor. Bu çoğu insan için cazip gelmiyor. Büyük otel konseptine de geçtiğiniz zaman da fiyatlar iki katına çıkıyor ve insanlar yerel yaşamdan, yerel halktan koparak izole bir konaklama deneyimi yaşıyor.”

Küba
Küba

“OLD HAVANA İÇERİSİNDE KONAKLATIYORUZ”

“Ama yeni gelişen butik otel konseptinde, hem hizmet kalitesi otellerle aynı seviyede hem de insanlar yerel halk ile birebir temas kurabiliyor. Yaşamın içerisinde yer alıyorlar; otelden çıktıkları zaman direkt gece hayatına adım atıyorlar. Yeni “butik otel konsepti” çok daha cazip. Biz Düş Patikası olarak; “butik otel konseptini tercih ediyoruz ve müşterilerimizi Old Havana içerisinde konaklatıyoruz.”

“KÜBA’DA BİR ÇİFTİMİZE DÜĞÜN BİLE DÜZENLEDİK”

“Küba’ya gidenlerin mutlaka eğlence hayatını deneyimlemesi gerektiğine” dikkat çeken Barış Ataç; “Küba’ya gidenlerin, Küba’nın ruhunu anlamaları için barlarda, eğlence mekanlarında zaman geçirmeleri gerekiyor. Bunun dışında okul gezileri, köy gezileri ve yerel restoranlarda özellikle de çiftliklerde yemek yemeliler. Rehberlerinden bağımsız Küba sokaklarını gezmeliler. Biz, bu yönde programlar hazırlıyoruz. Hatta Küba’da bir çiftimize düğün bile düzenledik” dedi.

“ŞU ANDA 2022 YILI İÇİN 5 – 6 GRUP DOLDURMUŞ DURUMDAYIZ”

Düş Patikası Kurucusu Barış Ataç son olarak; “Küba, Kasım ayından itibaren turistik seyahatler için sınırlarını açtı. 2022 yılında Küba turlarımız başlayacak. Mart ayında gruplarımız var. Şu an için 5 – 6 grup doldurmuş durumdayız” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.