“Başarının yolu ‘iç misafirlerinizi’ mutlu kılmaktan geçiyor”

Ibis Styles Merter Hotel Genel Müdürü Atalay Arıcıoğlu

Last Updated on 26 Kasım 2021 by Yaşar Çelik

Ibis Styles Merter Hotel’in yeni Genel Müdürü Atalay Arıcıoğlu, yeni görevine yönelik hedeflerini ve atmayı planladığı yeni adımlar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Ibis Styles Merter Hotel Genel Müdürü Atalay Arıcıoğlu, Ibis Styles Merter oteli ve otelin özellikleri hakkında verdiği bilgilerin yanı sıra 2021 yılına yönelik kısa bir değerlendirmede ve 2022 yılı için öngörülerde de bulundu.

Ibis Styles Merter Hotel’in 2022 yılına yönelik hedeflerinden de bahseden Atalay Arıcıoğlu, “iç misafir” olarak tanımladığı otel çalışanı ve personelinin başarıya ulaşmada kilit rol oynadığına dikkat çekerek; çalışan memnuniyetine önem vereceklerini ve “mutlu çalışanların” müşteri memnuniyetine götürecek en önemli etken olduğunu vurguladı.

Atalay Bey, öncelikle kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz? Konaklama sektöründeki deneyimlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Merhabalar… 1979, İstanbul doğumluyum. Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Fakültesi’nden mezun oldum.

Sektörde ilk deneyimimi staj dönemiyle Antalya Tekirova Corinthia otelinin Yiyecek – İçecek departmanında işe başladım.

Sonraki yaz dönemlerinde Bodrum Kervansaray Otel ve sonraki sene Bodrum Divan Palmira Hotel’de resepsiyon departmanında ve son olarak Marmaris Julian Hotel’de resepsiyonist olarak çalıştım ve deneyim kazanmaya çalıştım.

Yurt dışında İngiltere’de bir yıl dil eğitimi aldıktan ve askerlik görevinden sonra ilk çalışma deneyimim İstanbul’da Yeşilköy Çınar Oteli’nin resepsiyon departmanında başladı.

6 yıllık bir süreçten sonra terfi ve teklif alarak Anadolu Yakası’nda Ağaoğlu My City Hotel’de resepsiyon şefi olarak görev aldım.

Sonrasında yine Çınar Hotel’in bünyesindeki Harbiye Bentley Oteli’nde Ön Büro Müdürü olarak 3 yıl çalıştım ve akabinde ilk genel müdürlük deneyimimi Beyoğlu Odda Hotel’de yaşadım. Otele iki apart ilave ederek 3 otelinin koordinatörlüğünü yaptım.

Daha sonra 6 yıl kadar Sultanahmet’te Dosso Dossi Hotel’de Satıştan Sorumlu Genel Müdürlük ardından Sura Hotel’de Otel Müdürlüğü görevlerini üstlendim.

Mahmutbey’deki Tryp By Wyndham otelinin satış müdürü olarak görev yaptıktan sonra Merter Ramada Oteli’nde satış müdürü olarak çalıştım.

2021 yılının Ağustos ayında ise gelen teklife icabet ederek Ibis Styles Merter’de Satış Direktörü olarak göreve başladım ve bir ay sonra boşalan Genel Müdürlük görevine atandım. 3 aydır Ibis Styles Merter Hotel’de Genel Müdür olarak görev almaktayım.

IBIS STYLES MERTER HOTEL HAKKINDA BİLGİLER

Ibis Styles Istanbul Merter otelinin konumu, yapısal özellikleri, konuklarına sunduğu imkan ve hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

Ibis Styles Merter Hotel büyüyen ve gelişen İstanbul’un bu dönemde merkez kabul edebileceğimiz lokasyonlarından Güngören ilçesine bağlı Merter Tekstil Bölgesi içinde yer almaktadır.

Lokasyonumuz tekstil merkezinin tam kalbinde yer almakla birlikte misafirlere sunduğu eşsiz ulaşım imkanı bölgede avantajlı bir konumda bulunmaktadır. Tramvay ve metrobüse yürüme mesafesinde olan otelimiz, Merter bölgesinde iş amaçlı gelen misafirlerimiz için ulaşılabilir bir lokasyon konumundadır.

211 ODA KAPASİTELİ

Otelimize ait 211 oda bulunmaktadır. “Standart Oda”, “Superior” ve “Family” odalarımız olmak üzere 3 farklı oda kategorimiz mevcuttur.

3 adet farklı özellik ve ölçülerde toplantı odası, kahvaltı hizmetinin de verildiği alakart restoran ve 1500 m2 SPA alanında “kadınlar” ve “erkekler” için ayrı bulunan sauna, buhar odası ve Türk hamamı ile ortak kullanımda olan “Fitness Center” ve “Kapalı Yüzme Havuzu” ile hizmet vermektedir.

Otelde odalar için oda servisi hizmeti 24 saat verilmekte Türk ve Dünya mutfağından seçkiler sunulmaktadır.

Otelin resepsiyon alanının hemen yanında yer alan “concierge masası” ise misafirlerimizin her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir.

IBIS STYLES MERTER’IN TOPLANTI VE ETKİNLİKLER İÇİN SUNDUĞU İMKANLAR

Ibis Styles Istanbul Merter otelinin etkinlik ve organizasyonlar için sunduğu imkanlardan bahsedebilir misiniz?

Otelimizin etkinlik ve organizasyonlar için toplantı katında bulunan 3 ayrı salon ile toplamda 200 kişilik bir alanı bulunmaktadır.

Akasya Salonumuz 150 kişi kapasitede olup ses yalıtımlı ayırıcı paravanla 90 kişi ve 60 kişilik iki ayrı organizasyona hizmet verebilecek kapasitede bulunmaktadır.

Mimoza Salonumuz 55 kişiliktir. Tüm salonlarımız akıllı sistemle donatıldığından ses ve ışık tek panelden yönetilmektedir.

Salonlarımızın hepsinde barkovizyon, ses sistemi, kürsü ve yaka mikrofonları, el mikrofonları, slayt atlatıcı, flipchart, barko perdesi bulunmaktadır. Tüm görsel bağlantılarda HDMI görüntü sağlayabilme özelliği vardır.

Bu organizasyonlarda dış partnerlerimizin dış destekleri ile organizasyonları gerçekleştiriyoruz çoğunlukla, düğün, kına, nişan organizasyonlarımızı reklam vermiş olduğumuz firmanın satış yönlendirmeleriyle gerçekleştirmeyiz.

Onun dışında gerçekleştirilen tüm davet ve toplantılı organizasyonları satış departmanı ile yiyecek içecek departmanımız koordineli olarak sürdürmektedir.

Pandemi sonrasında “hijyen” faktörü daha da önem kazandı. Bu alanda Ibis Styles Istanbul Merter otelinin aldığı önlemler, hayata geçirdiği tedbirlerden kısaca bahsedebilir misiniz?

Pandemi dönemi ile birlikte biz de gerekli tüm önlemleri alarak misafirlerimize sağlıklı, hijyenik, konforlu ve huzurlu ortamı sunmak için tüm prosedürleri tamamlamış bulunmaktayız.

Otelimiz açılış öncesi ve otel faaliyeteyken Accor’un hijyen denetimlerini yapan Diversey firması ve Bureau Veritas ortak denetlemesinin sonucunda ve yoğun çalışmalar neticesinde “All Safe Certificate” almaya hak kazanmış ve misafirlerimize bu anlamda güven vermeyi ve sağlıklı koşullar ortamında konaklamalarını sağlamıştır.

Bureau Veritas tarafından düzenli olarak yapılan denetimlerde aldığımız “Güvenli Turizm Sertifikaları” ile pandemi sürecinde ne kadar hassas ve titiz çalıştığımızı göstermekteyiz.

Pandemi ile ilgili olarak misafirler otele ilk giriş aşamasından başlayarak termal kamera vasıtası ile ateşleri ölçülmekte, el dezenfektanları ile misafirlerin el hijyenleri sağlanmaktadır.

Otelde izolasyon odaları yapılmış misafirlerin PCR Testleri için alanlar oluşturulmaya başlanmıştır. Tüm hijyen çalışmaları günlük, haftalık ve aylık olarak raporlanarak dosyalanmış ve düzenli takipleri sağlanmıştır, lejyonella uygulamalarımız düzenli kayıt altına alınmıştır. SPA’daki havuzumuzun Sağlık Bakanlığı’ndan ölçümleri yapılarak sağlığa uygunlukları onaylanmıştır.

“MİSAFİR ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ EN ÜST SEVİYEYE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Müşteri portföyünüzden kısaca bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak kimler tercih ediyor otelinizi?

Müşteri portföyümüz hem iş amaçlı yurt dışından gelen tekstil bölgesini seçen kişiler hem de turistik amaçlı Dünya’nın dört bir tarafından gelen turist misafirlerimiz oluşturmakta…

Ayrıca yurt içinden gerek kültür turizmini hedef alan gerek okul öğrenci grupları gerek spor karşılaşmaları için maça gelen sporcu kafileleri olsun gerek de toplantı amaçlı gelen kurum ve kuruluşlarla misafir çeşitliliğimizi en üst seviyeye taşımaya çalışıyoruz.

Ibis Styles Merter Family oda

2021 DEĞERLENDİRMESİ VE 2022 HEDEFLERİ

2021 yılı oteliniz için nasıl geçti? 2022 yılına yönelik hedef ve beklentileriniz nelerdir?

2021 yılının ikinci yarısında açılan bir otel için oldukça yoğun ve zor bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Biraz önce belirttiğim üzere misafir çeşitliliğini arttırmak için çok zor bir pazarlama dönemi geçti.

Fiyatların ani artışı ve artan maliyetler bizi fiyatlar konusunda da sıkı ve kararlı durmaya sevk etti diyebiliriz.

2022’deki hedeflerimiz azalan pandemi etkisi ile hedeflediğimiz yüksek fiyat ve doluluk oranları ile misafir memnuniyetinde eş zamanlı yukarı çekebilmek ve Accor Grubu’nun içerisindeki en başarılı otellerden biri haline gelebilmek.

En öncelikli hedeflerimiz Accor Grubu’nun Dünya çapında bölgesel hedeflerine bir nebze katkımız olabilir ise bu da hem satışlara hem de misafir memnuniyetine yansıyacağından bizler de ekibimizle bu durumdan hoşnut kalacağız.

Ibis Styles Istanbul Merter otelinin yönetimini kısa bir süre önce devraldınız… Ibis Merter oteli için sizin hayata geçirmeye planladığınız program ve hedefleriniz söz konusu mu? Varsa bunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Firmamız bu konuda bana güvenerek bir bayrak teslimi yaptı. Açılıştan bu yana görev yapan ve oteli iyi bir çizgiye getiren tüm ekibe öncelikle teşekkür etmek isterim.

Devraldığım bayrağı daha yukarı taşırken öncelikle otelin bilinirliliği adına pazarlama alanında iyi işler yapmaya planlıyoruz. Hem PR anlamında hem sosyal medya hem de Accor Grubu’ndaki başarı skorlarımızı arttırmak.

Bu artırımları yaparken sosyal sorumluluk projelerine daha fazla eğilmek, misafir memnuniyetinin ana ögesi olan “iç misafirimiz” diye adlandırılan tüm çalışma arkadaşlarımızı da mutlu birer çalışan kılmak ve tüm bunların sürdürülebilir olması en büyük hedefimiz.

Ibis Styles Merter Standart oda