Antalya Havalimanı ihalesinin kazananı belli oldu

Antalya Havalimanı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından Antalya Havalimanı için düzenlenen ihalede kazanan TAV-Fraport AG ortak girişim grubu oldu.

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ve iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının (25 yıl süreyle) kiralanmak suretiyle verilmesi için ihale bugün yapıldı.

AirportHaber’in aktardığı bilgilere göre; iki isteklinin katıldığı ihalede ilk tekliflerde Vnukovo-İntekar Yapı 5 milyar 250 milyon Euro, TAV-Fraport AG ise 5 milyar 750 milyon Euro teklif etti.

Yapılan açık artırma sonrasında 10’uncu turda Vnukovo-İntekar Yapı mola talebinde bulundu.

Mola sonrası geri dönen firma yetkilileri 6.8 milyar Euro teklif etti.

Daha sonra verilen tekliflerde TAV-Fraport AG’nin 7 milyar Euro’luk teklifiyle Vnukovo-İntekar Yapı ihaleden çekilme kararı aldı.

DHMİ ihale komisyonunun talebi doğrultusunda ihaleyi 7 milyon Euro’ya kazanan TAV-Fraport AG 250 milyon Euro daha artırım yaparak 25 yıl için 7 milyar 250 milyon Euro + KDV ödemeyi kabul etti.

TAV-Fraport ortaklığı ayrıca bu ihaleyle 765 milyon 250 bin Euro civarında yatırım taahhüdü verdi.

“YOLCU VE DEVLET GARANTİSİ VERİLMEDİ”

2026 yılında ilk işletme süresi dolacak Fraport-TAV ortaklığı bugün kazandığı ihale sonrasında Antalya Havalimanı’nın işletmesini 2051 yılına kadar sürdürecek.

İhale sonrası DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, ihalenin galibi olan TAV-Fraport AG ortaklığını tebrik etti.

İhale bedelinin yüzde 25’lik oranı peşin ödenecek. İhalede işletmeci firmaya yolcu ve devlet garantisi verilmediği öğrenildi.