Rusya’da “yıl başı tatilinde ülkeden ayrılmayın” çağrısı

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova

Rusya’da Omicron için yeni önlemler…

Rusya’da henüz Omicron vakasına rastlanmazken, COVID – 19 pandemisiyle mücadelesini koordine eden Rospotrebnadzor’un Başkanı Anna Popova, Omicron varyantının yayılımını önlemek için yeni sınırlamalar getirmeleri gerektiğini belirtti.

COVID – 19 ile mücadele konseyinin oturumuna katılan Anna Popova, yeni Omicron varyantının daha yüksek bulaşma hızına sahip olması ve varyantın bulaştığı kişilerde hastalığın daha hızlı ilerlemesi nedeniyle PCR testlerinin geçerlilik süresini 72 saatten 48 saate indirme kararı aldıklarını açıkladı.

Popova, bu kuralın Rusya’dan başka bir ülkeye uçakla seyahat edecekleri kapsamadığını da söyledi. Bu kişiler için 72 saat kuralı geçerliliğini koruyacak.

Ancak ülke içerisinde PCR testi beyan edilmesi gereken durumlarda geçerlilik süresi 48 saatle sınırlı olacak.

Ancak yeni düzenlemeye göre bazı yolcuların Rusya’ya döndükten sonra 2 hafta karantinaya girmesi gerekecek. Kural, Omicron varyantının görüldüğü ülkelerden dönen yolcular için geçerli olacak.

YENİ YILDA ÜLKEDEN AYRILMAYIN ÇAĞRISI

Popova, ayrıca vatandaşlara yeni yılda ülkeden ayrılmamaları yönünde çağrıda bulundu.

Rospotrebnadzor başkanının sözlerini değerlendiren Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, bazı destinasyonlarda turların tükendiğini, ancak Türkiye ve Mısır turlarında hala boş yer olduğunu söyledi.

Lomidze’ye göre, Omicron varyantı haberleri tur satışlarında kısmi de olsa bir düşüşe neden olmuş durumda. (turkrus.com)