Rusların yılbaşı programları belli oldu

Türkiye Rusya'da Üçüncü Sırada

Last Updated on 25 Aralık 2021 by Turizm Günlüğü

Rusya’da kış tatillerinde seyahat planlayanların oranı belli oldu.

Rusya’nın çevrimiçi iş ilanları servisi SuperJob anketleri, her dört Rus’tan birinin salgın kısıtlamaları olmasa mutlaka yılbaşı tatillerinde seyahat etmeyi düşündüğünü gösterdi.

Ülkedeki 18 yaş üstü 1600 çalışan arasında yapılan ankette coronavirüs pandemisi olmasaydı Rusların yüzde 25’inin mutlaka yılbaşı seyahatine çıkacağını belirttiği kaydedilirken, yüzde 13’ü tatilini Rusya’da, yüzde 12’si ise yurt dışında geçirmeyi tercih ettiğini vurguladı.

Salgın nedeniyle yılbaşı tatiline gidemeyenler arasında en çok talep gören yabancı destinasyonlar Mısır, Tayland ve İtalya olurken, ankete katılanların yalnızca yüzde 11’i yılbaşı tatillerini bir eğlence partisinde, yüzde 8’i de müstakil evlerinde geçirmek istediğini, yüzde 33’ü ise evinde dinlenmek istediğini aktardı.

Anketler, kadınların çoğunluğunun yılbaşı tatillerinde Rusya’yı gezmek istediğini gösterirken, bu tür tatili tercih eden katılımcıların aylık gelirlerinin aylık en az 80 bin ruble olduğu da gözlemlendi.

35 ila 44 yaşları arasındaki katılımcılar ile aylık geliri 50 ila 80 bin ruble arasında olanların yılbaşı tatillerini daha sık yurtdışında geçirmek istediği de vurgulandı.

Yakın zamanda Rusya’nın en büyük çevrimiçi bilet satış hizmetlerinden Aviasales araştırmalarının sonuçları, yeni yıl tatillerini Rusya’da geçirmeyi planlayan Rus turistlerin çoğunlukla St. Petersburg’a uçak bileti satın aldığını gösterdi.

Gazetemru.com’un aktardığı habere göre; Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, yaklaşan yeni yıl tatillerinde Rusya’daki tur fiyatlarının mevcut seviyeye kıyasla en az yüzde 10 ile yüzde 30 oranında artacağını öngördüklerini belirtti.

Rusya’da üç ila dört günlük konaklamayı kapsayan bir turun ortalama maliyetinin kişi başına yaklaşık 40 bin ile 50 bin Ruble arasında olacağını belirten ATOR Başkanı, bu dönemde Ruslar arasında en popüler olan dinlenme şeklinin kış sporları ve kayak merkezleri olduğunu söyledi.