Pegasus Ermenistan uçuşlarına başlıyor

Pegasus'un Karadağ uçuşları başladı
Pegasus'un Karadağ uçuşları başladı

Last Updated on 11 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Ermenistan Altyapı Bakanlığı, Pegasus Havayolları’nın başkent Erivan’a sefer yapmasına izin verildiğini duyurdu.

Ermenistan Bölgesel Yönetim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus Havayolları’nın, başkent Erivan’a uçuş izni alabilmek için Ermeni Sivil Havacılık Komitesi’ne geçen hafta yaptığı başvuruya ilişkin açıklamada bulundu.

Pegasus Ermenistan’a haftada iki kez uçacak

Harutyunyan, “Pegasus Havayolları’na haftada 2 uçuş yapma izni verildi” ifadelerini kullandı.

Flyone Armenia, İstanbul’a haftada üç sefer düzenleyecek

  • 30 Aralık’ta Ermeni havayolu şirketi Flyone Armenia, Türk sivil havacılık kurumundan haftada 3 kez İstanbul’a sefer yapmak üzere izin almıştı.
  • Ermenistan ve Türkiye’deki havayolu şirketlerinin karşılıklı uçuş izni başvuruları, iki ülke arasında yeni bir normalleşme süreci için adımların atıldığı bir döneme denk geliyor.
  • İlişkilerde normalleşme sürecine girilmesi de şiddetli çatışmaların ardından Ermenistan güçlerinin 2020 sonunda Karabağ’daki yedi rayondan çekilip bu bölgeleri Azerbaycan’a bırakmasını izliyor.

Türkiye, 1993’te Ermenistan ile tüm sınırlarını kapatmıştı

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olan Karabağ’a Ermenistan askerlerinin girmesini takiben, Türkiye, 1993’te Ermenistan ile tüm sınırlarını kapatmıştı. O dönemden sonra iki ülke arasında normalleşmeye dönük bazı girişimler ortaya koyulmuş olsa da bunlar sonuç vermemişti. (Sputnik)