“Avrupa’nın bisiklet turizmi pastasından daha fazla pay almalıyız”

Last Updated on 11 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Dünyada yaklaşık 52 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip bisiklet turizminde Türkiye, gerekli altyapı sağlanması halinde, 5-6 yıl içerisinde Avrupa’dan büyük bir pastanın sahibi olabilir.

Hürriyet’te yer alan habere göre bu çerçevede Türkiye’den Antalya’nın ön plana çıkabileceğini söyleyen TÜRSAB Spor İhtisas ve Bisiklet Turizmi Derneği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Spor dostu otel sertifikası

“Bisiklet turizminin, golf turizmi gibi potansiyeli var. Avrupa’da yıllık 52 milyar Euro cirosu var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, spor dostu otel sertifikası çıkardı. Artık bu konunun önemli ve nitelikli turist kaynağı olduğu biliniyor.

İyi para harcıyorlar

Bisiklet müşterisi kamp için gelen bir müşteri değil. 30-40 yaş üzeri, hobisi olan, bisiklete binmeyi seven turistler. O müşterilerin bisikletleri, bir lüks araba kadar çok değerli ve kaliteli bisikletler. Bu turist telefonuna bölgedeki rotaları indiriyor. Tarihi bölgelerin rotaları olacak, aileleri ile birlikte bu rotalar üzerinde gezecekler. Rotaların üzerindeki servis ve dinlenme yerleri de önemli olacak. Bu müşteri otelde kalmaz. Bu müşteri oteli sadece dinlenmek ve yatmak için kullanır. Bu müşteri, dışarıda para harcayacak. Sadece deniz, kum, güneş değil alışveriş de yapacak.

“Bu bilince varırsak Avrupa’dan müthiş bir pasta sahibi oluruz”

Bisiklet dostu şehir olduğumuz zaman yollarımızı ona göre ayarlayacağız. Şoförlerde ona göre davranacaklar. Bisikletlerin trafikte, araçlar kadar hakları var. Bunları yaparsak 5-6 sene içerisinde Avrupa’dan müthiş bir pasta sahibi oluruz. Bu bilince varırsak, bisiklet müşterisini bölgemize bolca getiririz. İyi para harcayan müşteri kitlesi, bunu başarmamız gerekiyor. Şu an 15’e yakın otel bisiklet dostu otel sertifikasını almış bulunuyor. “