Bulgaristan’a turistik seyahatin önü açıldı

Yeni genelge 20 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 17 Ocak 2022 tarihli yeni genelgeyle, Türkiye’den Bulgaristan’a yapılacak seyahatlerdeki sınırlama kaldırıldı. Bulgaristan 21 Ocak sabahından itibaren ülkeye giriş yapacak kişilerden PCR testi isteyecek.

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 17 Ocak 2022 tarihli yeni genelgeye göre,

Türkiye’den Bulgaristan’a yapılacak seyahatlerdeki sınırlamanın kaldırıldığı, Türkiye’nin halen Bulgaristan’ın “kırmızı bölge” olarak nitelendirdiği ülkeler arasında yer aldığı ancak istisna kapsamına alınmasından dolayı Türkiye’den yapılacak seyahatler de geçerli aşı sertifikası veya hastalığın geçirildiğini kanıtlayan belgenin ve en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif PCR testinin birlikte ibraz edilmesiyle mümkün hale geldiğini belirtti.
Yeni genelgenin 20 Ocak gece yarısı itibari ile yürürlüğe gireceği bildirildi.

 

Konu ile ilgili dün bir açıklama yayınlayan T.C. Sofya Büyükelçiliği, “Türkiye, halen Bulgaristan’ın “kırmızı bölge” olarak nitelendirdiği ülkeler arasında olmasına karşın, istisna kapsamına alınmıştır” dedi.

T.C. Sofya Büyükelçiliği’nin dün yayınladığı açıklama şu şekilde:

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 17 Ocak 2022 tarihli yeni genelgeyle, ülkemizden Bulgaristan’a yapılacak seyahatlerdeki sınırlama kaldırılmıştır.

Ülkemiz, halen Bulgaristan’ın “kırmızı bölge” olarak nitelendirdiği ülkeler arasında olmasına karşın, istisna kapsamına alınmış; ülkemizden yapılacak seyahatler;

(i) geçerli aşı sertifikası veya hastalığın geçirildiğini kanıtlayan belgenin VE
(ii) en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif PCR testinin birlikte ibraz edilmesiyle mümkün hale gelmiştir.

Yeni genelge 20 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

Genelgeye linkten ulaşılabilmektedir.

Ülkemize girişlerdeki uygulamamız ise halen geçerliliğini korumaktadır.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Sofya Büyükelçiliği