Bu karar Horeca sektörünü hareketlendirecek

Türk mallarına boykot uygulayan ve Türkiye’den ithalatı 2,7 milyar dolardan 189 milyon dolara düşüren Suudi Arabistan, ambargoyu kaldırıyor.

Körfez’in en büyük ekonomilerinden biri olan Arabistan, Türkiye ile hem diplomatik hem de ekonomik açıdan yeni bir sayfa açmayı planlıyor. Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında açıklanacak olan karar ile iki ülkenin ticaretinde büyük artış yaşanması bekleniyor.

  • 2020 yılında başlatılan ambargo ile Arabistan kapısı tamamen kapanmıştı.
  • 2018 yılında 2,7, 2019 yılında 2,5, 2020 yılında 2,3 milyar dolar ihracatımız bulunuyordu.
  • 2020 yılında ise bu rakam 189 milyon dolara geriledi. Yüzde 90’ın üzerinde bir azalış gösterdi.
  • Arabistan hükûmeti tüm alışveriş merkezlerinde ‘Made in Turkey’ imzalı ürünleri görmek istemiyordu.

Türkiye’den Arabistan’a en çok mobilya, hazır gıda, tekstil ve yaş-meyve sebze ihracatı yapılıyor. Sadece hububat ve bakliyat ihracatımız 2020 yılında 181 milyon doları bulmuştu.

OTELLER İHTİYAÇLARINI TÜRKİYE’DEN KARŞILIYOR

Ülkedeki otellerin neredeyse tamamı ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılıyor. Ayrıca ticari ambargonun kaldırılması ile savunma sanayi alanında da yeni iş birliklerine imza atılacağı belirtiliyor. Arabistan hükûmetinin İHA ve SİHA konusunda büyük alımlar yapma niyeti olduğu söyleniyor.

TURİZMDE BÜYÜME BEKLENİYOR

Yine turizm tarafında da belirgin bir büyüme yaşanması bekleniyor. İhracatçılar Arabistan’ın ülke olarak öneminin dışında, bölge ülkelerine de bir geçiş kapısı olması açısından kritik bir noktada olduğunu söylüyor. Türkiye ile ticarete yeniden başlanması ile birlikte Körfez ülkelerine yapılan ticaretin de ciddi anlamda artış göstereceğini belirtiliyor.