Rusya’ya giriş kuralları hakkında açıklama

Last Updated on 18 Şubat 2022 by Turizm Günlüğü

Rosturizm’den, Rusya’ya seyahat eden turistlerin ülkeye girişindeki kurallar için açıklama…

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), resmi internet sitesinde Rusça ve İngilizce yayınladığı resmi açıklamasında yabancı turistlerin ülkeye girişine ilişkin kuralları netleştirdi.

Rosturizm resmi web sitesinde paylaştığı açıklama notunda; Rusya hükümeti tarafından derlenen listede bulunan ülkelerden birinde ikamet eden yabancı vatandaşların Rusya’ya serbestçe giriş yapabileceğini belirtirken, listenin girişe izin verilen 80 ülkeyi içerdiğini vurguladı.

ELEKTRONİK VİZE ASKIYA ALINDI

Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, yabancı bir turistin Rusya Federasyonu’na hem kendi ülkesinden hem de hava trafiğinin yeniden başlatıldığı herhangi bir ülkeden transfer yoluyla gelebileceğini belirtirken; Rusya hükümetinin emriyle Rusya’ya girmesine izin verilen yabancı yolculara turist vizesi verildiğini hatırlatarak, elektronik vizelerin verilmesinin ise geçici olarak askıya alındığını aktardı.

FORM DOLDURMAK GEREKİYOR

Gazetemru.com’un aktardığı bilgilere göre; Rusya’ya girmek için yabancıların varıştan en az 48 saat önce yapılmış bir PCR testinin sonucuna ihtiyacı olacağı ifade edilen Rosturizm notunda, turistlerin ayrıca Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) web sitesindeki modele göre uçakta veya pasaport kontrolü öncesinde bir form doldurmaları gerekeceğini bildirdi.

QR KODU GEREKMİYOR

Ajans, yabancı turistlerin Rusya’ya girmesi için QR kodlu bir belgeye ihtiyacı olmadığını da vurgularken, ancak Rusya’nın bölgelerindeki otellere giriş yaparken veya halka açık etkinliklerle birlikte kafe ve restoranları ziyaretlerinde QR Kodu’nun gerekli olabileceği konusunda da uyardı.

“Coronavirüs belirtileri ortaya çıktığında COVID-19 testi yaptırmak için bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmesi ve sonuçlar alınana kadar konaklamanın yapıldığı otel ve benzeri tesislerde tecrit uygulamasına geçilmesi tavsiye edilmektedir” ifadelerine yer verilen resmi açıklama notunda, Rusya’da yabancılar için COVID-19 testinin bin 500 ila 4 bin ruble arasında değiştiği de iletildi.

YABANCI TURİST İÇİN SAĞLIK SİGORTASI VURGUSU

Rusya’ya seyahat eden bir yabancı ziyaretçinin ülkede karantina uygulamasına girdiğinde masraflarının kendisine ait olduğunun altını çizen Rosturizm; öte yandan sağlık sigortasının karantina süresince yapılan masrafları karşılaması durumunda masrafların geri ödenmesi için daha sonra yabancı sigorta şirketine sunulmak üzere fatura ve makbuzların saklanmasını da tavsiye etti.

Yabancı ziyaretçinin coronavirüs testi sonucunun pozitif çıkması durumunda, pozitif sonuç aldığı tarihten itibaren 7 gün boyunca kaldığı yerde karantina zorunluluğu olduğunu aktaran Rosturizm, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanan yabancı bir ziyaretçiyle temas halinde olan kişilerin de pozitif coronavirüs testi sonucu çıkmadıkça tecritte olmasının gerektiğini bildirdi.

Federal Turizm Ajansı, yabancı bir turistin karantina sırasında bir önceki pozitif laboratuvar testi sonucunu aldıktan sonra 3 günden daha geç olmamak üzere tekrar COVID-19 testi alabileceğini ve turistin herhangi bir devlet yetkilisini bu konuda bağımsız olarak bilgilendirmesine gerek olmadığını açıklarken, gerekli bilgilerin sağlık kurumu tarafından otomatik olarak gönderildiğini de ekledi.

Yabancı ziyaretçilerin kendisini iyi hissetmediği takdirde en yakındaki sağlık kuruluşuna gitmesini ya da ücretsiz 112 Acil Servis’i aramasını tavsiye eden Rosturizm, ülkede sağlık sigortası çerçevesinde sağlık ve ulaşım hizmetleri dahil yabancı turistlere verilen tıbbi bakımın sigortası sözleşmesine uygun olarak yürütüldüğünün altını çizdi.

Ajans, ayrıca Rusya’ya gelen yabancı uyruklu vatandaşların sağlık sigortası sözleşmelerini coronavirüs tedavisi ile ilişkili riskleri de dikkate alarak düzenlemesini de tavsiye etti.