CHP İstanbul Turizm Çalıştayı başladı

CHP İstanbul Turizm Çalıştayı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı Turizm Komisyonu tarafından, Türkiye turizminin geleceğini oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘CHP Turizm Çalıştayı‘ İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Bugün (25 Şubat) saat 10.30’da başlayan çalıştay, CHP İstanbul İl Turizm Komisyonu Başkanı İl Başkan Vekili Gülsüm Hale Özcömert Coşkun’un açılış konuşmasıyla start aldı.

CHP İstanbul İl Turizm Komisyonu Başkanı İl Başkan Vekili Gülsüm Hale Özcömert Coşkun

TURİZM ALANINDA UZMAN EKİPLE 50’YE YAKIN ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Konuşmasında turizm komisyonu olarak turizm alanında uzman bir ekiple gerçekleştirdikleri çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini belirten Gülsüm Hale Özcömert Coşkun, bugüne kadar düzenledikleri çalıştayları şu şekilde aktardı:

“Bizler komisyon olarak yaptığımız 50’ye yakın toplantı da özellikle Türkiye’nin bir yansıması olan İstanbul turizminin ve Türkiye turizminin nasıl bir perspektife sahip olması gerektiğini uzun tartışmalarla değerlendirdik. Aynı zamanda İstanbul turizminin önemli alanlarının ayrıca çalışmalarını değerlendirdik. Bu amaçla Büyükada’da yapılan toplantıda adalar turizminin farklı yönleri ele alındı, bununla ilgili oluşturulan alt komisyon çalışmalar yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyemize bilgi aktarımlarında bulundu. Tarihi Yarımada’da kent turizminin önemini vurgulamak amacıyla profesyonel bir rehber eşliğinde bir tur düzenledik. Gezi sonunda bir mini forum yaparak bölge sorunlarını tespit ettik. Antalya’da gerçekleştirilen istihdam konusundaki turizm çalıştayına katkı sağladık. Galataport ile ilgili bu alanda çalışan ilgililerle bir araya gelerek, burada ki turizm konuları, sorunlar ve çözümleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunduk.”

Çalıştayda açılışın ardından turizm sektörüyle ilgili belirlenen çalışma konularının kısa bir sunumu yapıldı.

PROGRAM

Saat 18.00’a kadar sürecek olan çalıştayın 1. Oturumunda durum tespiti yapılacak. 2. Oturumda nedenler ortaya koyulurken, 3. Oturumda çözüm yolları tartışılacak. 4. ve son oturumda ise Türkiye turizminin geleceğini oluşturmak amacıyla belirlenen hedefler masaya yatırılacak.

Çalıştay Sonuç Raporu ile ‘CHP Turizm Çalıştayı’ son bulacak. İşte çalıştayda ele alınacak konular:

A) ÇALIŞMA KONULARI

 1. Sektördeki İstihdam ve Ücretlendirme
 2. Turizm Verileri
 3. Yatırımlar ve Teşvikler
 4. Siyasi ve Sosyal Politikalar
 5. Rekabet ve Ürün Fiyatlaması
 6. Turizm Çeşitliliği ve Coğrafi Dağılımı
 7. Çevresel ve Kültürel Sürdürülebilirlik
 8. Ulaşımın Çeşitlendirilmesi
 9. Turizmde Örgütlenme
 10. Dijital Dünyada Turizmin Geleceği
 11. Tanıtım ve Pazarlama

Deniz Tüfekçi: Turizmin oksijeni demokrasidir, gıdası barıştır!