Rosturizm’den tatil için Türkiye önerisi

Rosturizm’den tatil için Türkiye önerisi: Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin ziyaret edilmemesini tavsiye etti.

Rosturizm’den (Rusya Federal Turizm Ajansı) tatil için Türkiye önerisi geldi. Rosturizm, Rus vatandaşlarına Rusya’ya yaptırım uygulayan ABD ve Avrupa ülkelerini kısıtlama ve güvenlik riskleri nedeniyle ziyaret etmemesi tavsiyesinde bulundu.

Mevcut durumla bağlantılı olarak yurt dışına turistik ve iş amaçlı seyahat eden tüm Rus vatandaşlarının mümkünse Rusya’ya yaptırım ve kısıtlamalar uygulayan ülkeleri ziyaret etmeyi reddetmesini şiddetle tavsiye ettiklerini vurgulayan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, vatandaşların Rusya’ya hava sahasını kapatan ülkelerde kalışlarında ilave kısıtlama ve güvenlik riskiyle karşı karşıya kalabileceklerinin altını çizdi.

Rosturizm, ülkedeki tur operatörlerine Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelere tur satışlarını durdurmalarını da tavsiye ettiğini belirtirken, açıklamasında, “Tur operatörlerinin ABD, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) gibi Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelere ve ayrıca AB ve Kanada’nın kapalı hava sahasından geçen Karayip ülkelerine tur satışlarını seyahat engelleri nedeniyle askıya almalarını, aynı zamanda seyahat planlayan vatandaşlarımıza alternatif varış noktası seçmek için tur operatörüyle iletişime geçmesini tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’DE TATİL ÖNERİSİ

Rusya Federal Turizm Ajansı, Rus vatandaşlarına Rusya’ya hava sahasını kapatan ülkelere seyahat etmemelerini, turizm amaçlı seyahatlerde hava sahasını kısıtlamayan Türkiye, Mısır, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan, Çin ve Vietnam’ı tercih edebileceklerini de aktardı.

Ajans, ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı, Federal Turizm Ajansı ve Federal Hava Taşımacılığı Servisi (Rosaviatsia) resmi internet sitelerindeki mevcut turistik yerlerin durumuna ilişkin güncel bilgileri yakından takip etmesini tavsiye etti.

Rusları kabul eden Latin Amerika’daki bazı ülkeler de dahil olmak üzere birçoğunun Avrupa Birliği ve Kanada’nın hava sahası kısıtlamaları nedeniyle artık turistler tarafından erişilemediğini de ifade eden Zarina Doguzova, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve Venezuela gibi ülkelere seyahat etmek isteyen Rusların risk altında olduğunu söyledi.

Rosturizm Başkanı, tur operatörlerine içinde Karayipler’in de bulunduğu Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelere tur satışlarını askıya almaları tavsiye ettiklerini belirtirken, seyahat için erişilebilir olmayan ülkelere tur rezervasyonu yaptıran turistlerin, alternatif bir varış noktası seçmek için tur operatörü ile iletişime geçmeleri gerekeceğini, bunun da tur maliyetlerinde artışla birlikte seyahat ve erişimde risk doğurabileceğini sözlerine ekledi.