Türkiye’de az bilinen kayak merkezleri

Biletall.com editörleri bu az bilinen kayak merkezlerini sizler için listeledi.

Last Updated on 14 Mart 2022 by Yaşar Çelik

Kış mevsimi geldi mi akla ilk gelen aktivitelerden birinin kayak olduğunu söyleyebiliriz. Kayağın yanı sıra snowboard, kızak, kar motoru gibi eğlence düzeyini arttıran pek çok aktivite de var elbette. Sırf kar topu oynamak ya da karda yürüyüş yapmak bile insanı mutlu ediyor.

Ülkemizde iyi standartlara sahip pek çok kayak merkezi bulunuyor. Bazılarını hepimiz biliyoruz ama henüz az kişi tarafından keşfedilmiş kayak merkezlerinin varlığı da bir hayli fazla. Biletall.com editörleri bu az bilinen kayak merkezlerini sizler için listeledi.

1 – Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Aslında Doğu Ekspresi ve Kars’ın kendisinin popüler olmasıyla birlikte Sarıkamış Kayak Merkezi de bilinirliğini iyice arttırdı. Ayrıca kar kalitesi ve pistleri dünya standartlarında olan ülkemizin en iyi kayak merkezlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz Sarıkamış Kayak Merkezi’nin. Toplam 7 pistin bulunduğu Sarıkamış, ülkemizin en uzun pistlerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Sadece Alplerde görülen kristal karı ile dikkat çeken Sarıkamış Kayak Merkezi, nefes kesici bir doğaya da sahip aynı zamanda.

2 – Ergan Kayak Merkezi, Erzincan

Erzincan’da bulunan Ergan Kayak Merkezi, son birkaç yıldır aktif olan bir kayak merkezi aslında. Dolayısıyla henüz popüler değil. Şehir merkezine 12 km gibi oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Oldukça yeni telesiyej teknolojisine ev sahipliği yapan Ergan Kayak Merkezi, Türkiye’nin en uzun telesiyej ve teleferik hattına da sahip bir yer aynı zamanda. Telesiyej sistemimin saatte 2700, teleferik sisteminin ise saatte 1000 kişi taşıma kapasitesi bulunuyor.

3 – Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı olan Bozdağ Köyü’nde yer alan Bozdağ Kayak Merkezi, ülkemizde kayak sezonunun en kısa sürdüğü merkezlerden biri. Aslında kış mevsimi boyunca sürekli yağış alıyor ancak kar kalınlığı kayak için elverişli olmayabiliyor kimi zaman. Bozdağ Kayak Merkezi’nde kayak yapabileceğiniz en elverişli zaman dilimi aralık ve mart ayları arasında. Bu aylar arasında kar kalınlığı 80 cm ile 120 cm arasında değişiyor. Sadece kayak için değil, kamp ve dağ yürüyüşleri için de Bozdağ Kayak Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

4 – Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Dünya üzerinde ekvator çizgisine en yakın kayak merkezlerinden biri olma özelliğine sahip Saklıkent Kayak Merkezi, Toros Dağları’nın kuzeye bakan yamaçlarında yer alıyor. Aralık ve nisan ayları arasında kayak sezonunun yaşandığı Saklıkent Kayak Merkezi’nde, kar kalınlığı 100 cm ve 230 cm arasında değişiyor. Hatta zirvede yer yer 500 cm’yi bile buluyor. Ülkemizde en ılıman iklime sahip kayak merkezi olma özelliği taşıyan Saklıkent Kayak Merkezi’nde yılın 75 günü güneşli geçiyor.

5 – Salda Kayak Merkezi, Burdur

Salda Gölü’nün popülaritesinin aksine Salda Kayak Merkezi pek fazla bilinmiyor. Toplam 5 adet piste ev sahipliği yapan Salda Kayak Merkezi’nde, kayak sporcularının tüm beklentilerine yanıt vermeyi başarıyor. Salda Gölü’nün nefes kesen manzarası eşliğinde kayak yapmak isterseniz, Salda Kayak Merkezi’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Salda Kayak Merkezi’nde en uzun pistin 1600 metre, en kısa pistin 950 metre olduğunu da belirtelim. Ayrıca 860 metre uzunluğunda bir telesiyej hattı da yer alıyor Salda Kayak Merkezi’nde.

6 – Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane

Oldukça büyük bir bölümünün ormanlarla kaplı olduğu Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel kayak merkezlerinden biri. Gümüşhane sınırları içerisindeki Zigana Dağı’nda yer alan Zigana Kayak Merkezi’nde kayak sezonu aralık ve nisan aylarında devam ediyor. Kar kalınlığının 100 cm ila 150 cm arasında değiştiği Zigana Kayak Merkezi, profesyonel kayakçıların ve doğaseverlerin oldukça sık ziyaret ettiği bir yer. Kayak merkezi, konaklama yapabileceğini 1 adet tesise de ev sahipliği yapıyor.