Japonya’da Robot Çalışanlarıyla Teknoloji Harikası Henn-na Hotel

Japonya’daki Harikalar Diyarında tüm çalışanları robot olan sıra dışı bir otel Henn-na Hotel
Japonya’daki Harikalar Diyarında tüm çalışanları robot olan sıra dışı bir otel Henn-na Hotel

Last Updated on 24 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Japonya’daki Harikalar Diyarında tüm çalışanları robot olan sıra dışı bir otel; Henn-na Hotel.

Japonya’nın turizm devi HIS Travel’ın dünya turizmine kazandırdığı Harikalar Diyarı Huis Ten Bosch, Nagasaki’de yaratılan yeni Amsterdam. Harika ışıklandırmalarla donatılan bu bölge, kanallarıyla Amsterdam’ın bir başka modeli, Paris’teki Disneyland’a da biraz benziyor. Bu devasa tema parkın içinde bulunan 4 otelden şüphesiz en ilgi çekici olanı Henn-na Hotel. Çünkü housekeeperlardan resepsiyon görevlilerine kadar otelin tüm çalışanları robot.

Japonya’nın turizm devi HIS Travel’ın (SKYHUB) markasıyla 6 yıldır Türkiye’de…

40 yıllık tecrübesi ve hizmet anlayışıyla dünya turizmine kazandırdığı Huis Ten Bosch, sadece tema park değil, sadece aktivite ve faaliyet alanı da değil, sadece otellerin bulunduğu turistik bir bölge de değil. Burası tam anlamıyla Harikalar Diyarı… Huis Ten Bosch, Nagasaki’de yaratılan yeni Amsterdam… Harika ışıklandırmalarla donatılan bu bölge, kanallarıyla Amsterdam’ın bir başka modeli, Paris’teki Disneyland’a da biraz benziyor.

MÜZELER, OTELLER, UÇSUZ BUCAKSIZ GÜL VE LALE BAHÇELERİ, KORKU EVLERİ…

Yüz ölçümü Monaco’nun yüz ölçümüne eşit olan bu renk cümbüşü içerisinde herkesi mutlu edecek bir özellik taşıyor. ‘Huis ten bosch’ kelime olarak ormandaki ev anlamına geliyor. İçerisinde; kanalları ve binalarıyla bir Amsterdam bölümü, müzeler, oteller, uçsuz bucaksız gül ve lale bahçeleri, korku evleri, dijital oyun alanları, misafirlerini hayrete düşüren sanal şov alanları bulunuyor. Hollanda tarzı mimarinin her yerde ağır bastığı Huis Ten Bosch, ışık gösterilerinin yanı sıra restoranlar, alışveriş mağazaları, müzeler ve tema parkları ile koca bir günü geçirebileceğiniz çok büyük bir kompleks.

Huis Ten Bosh’daki müzelerden en ilgi çekici olanı yaklaşık 800 milyon yen değerindeki altın müzesi. Golden Hall Huis, Ten Bosh Sarayı’nın 2. katında bulunuyor.

ALTIN MÜZESİ GOLDEN HALL HUIS’DA HER YER ALTIN PLAKALARLA KAPLI

Huis Ten Bosh’daki müzelerden en ilgi çekici olanı yaklaşık 800 milyon yen değerindeki altın müzesi. Külçe halde altınlar, altın objeler ve hatta müzik enstrümanları, heykeller ve sanatsal çalışmalar barındıran bu müzenin ayrıca duvarlarından tavanına kadar her yeri altın plakalarla kaplanmıştır. Golden Hall Huis, Ten Bosh Sarayının 2. katında bulunmakta.

10 gün kalan misafirlerin bile hala yeteri kadar zaman geçiremediğini düşündüğü bu vahada dilerseniz unutamayacağınız bir macera yaşayabilirsiniz.

5D MÜZESİ, ROLLER COASTERLAR, ZİPLİNE İLE GÖLDE YOLCULUK…

Teknoloji meraklılarının ilgisini çeken 5D Mucize odası, macera tutkunlarına ise roller coasterlar ve gölün üzerinde zipline ile yolculuk etme imkanı, asma köprüler ve tırmanma duvarları ve daha niceleri… Fazla hareket etmeden bu güzel atmosferin tadını çıkarmak isteyenlere ise lale bahçelerinde faytonla gezme imkanı sunuluyor. 10 gün kalan misafirlerin bile hala yeteri kadar zaman geçiremediğini düşündüğü bu vahada dilerseniz helikopter gezileri yapabilir, poligonda yeteneklerinizi test edebilir ya da dinozor ormanında kaybolup unutamayacağınız bir macera yaşayabilirsiniz.

Hrill City; Burası geceleri çeşitli ışık ve lazer gösterileriyle bambaşka bir büyüye dönüşen, Amsterdam siluetinde bir şehir.

AKŞAMLARI MUHTEŞEM IŞIK ŞOVLAR, SU OYUNLARI VE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLERİ

Akşamların karanlığını mutlaka muazzam ışık gösterileri, su oyunları ve havai fişek gösterileri ile gündüzler kadar aydınlık geçmekte. Sonrasında ise geleneksel Japon gösterilerinden tutun da lisanslı Broadway şovlarına kadar geniş bir aktivite yelpazesinden seçiminizi yapmanız gerekecek.

AMSTERDAM SİLÜETİNDEKİ TRICK HOUSE BÜYÜLEYİCİ BİR ŞEHİR

Görmeden dönmenin büyük pişmanlık olacağı bir diğer neşeli seçenek ise süper Trick House. Hileli aynalar ve görenlerin hayretler içerisinde kalacağı şakalarla dolu bu ev sizi çocukluğunuza götürecek. Şüphesiz ki onlar da büyüleyici alanın içinde en beğenilen ve dünya otoritelerini dahi kendine hayran bırakan alan Thrill City. Burası geceleri çeşitli ışık ve lazer gösterileriyle bambaşka bir büyüye dönüşen, Amsterdam siluetinde bir şehir. Kanalları, Amsterdam mimarisine sahip evleri, kafeleri ve dükkanları ile bu devasa tema parkının en büyüleyici kesiti.

TÜM ÇALIŞANLARI ROBOTLAR OLAN SIRA DIŞI BİR OTEL

Tema parkının içinde bulunan 4 otelden şüphesiz en ilgi çekici olanı Henn-na Hotel. Neden mi? Çünkü bu otelde housekeeperlardan resepsiyon görevlilerine kadar tüm çalışanlar, otelin tüm işleyişi ve hizmetini sağlayan robotlardan oluşmakta. İçeri girdiğinizde resepsiyonda sizi karşılayan dinozor robotu tüm misafirperverliği ile sizi selamlayıp pasaportunuzu istiyor ve hızlıca işlemlerinizi tamamlayıp size oda anahtarınızı teslim ediyor. Çeşitli talimatlarla oda servisine sipariş verebilirsiniz ya da bara inip robot barmenin hazırladığı kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz.

Nagasaki Sasebo’daki otelde robot resepsiyon memurları ve İngilizce konuşan dinozor robotun yanı sıra, Japonca konuşan bir android de bulunuyor.

ROBOT RESEPSİYON MEMURLARI VE İNGİLİZCE KONUŞAN DİNOZOR ROBOT

Otelin odalarında ışıkları yakıp söndürmek için düğme yok. Konuklar bunun için lale şeklindeki robot Tuly’ye komut veriyor. Tuly ayrıca saati ve hava durumunu da söylüyor. Sensörler, vücut ısısını algılayarak odanın sıcaklığını ayarlıyor. Otelin vestiyerinde, araba fabrikalarındakine benzer bir robot çalışıyor. Misafirler, bavullarını bir yuvaya yerleştiriyor. Bavul bir kutuya konuluyor ve daha sonra robot tarafından rafa yerleştiriliyor. Nagasaki Sasebo’daki otelde robot resepsiyon memurları ve İngilizce konuşan dinozor robotun yanı sıra, Japonca konuşan bir android de bulunuyor. Huis Ten Bosch eğlence parkının bir parçası olan otelde konaklama fiyatları oldukça ekonomik. Parkın kurucusu Hideo Sawada personelin robotlardan oluşmasının maliyeti aşağı çektiğini söylüyor.

SKYHUB Outbound Yurtdışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş / Japonya’daki Harikalar Diyarında tüm çalışanları robot olan sıra dışı bir otel; Henn-na Hotel.

SKYHUB, HUIS TEN BOSCH’U DA JAPONYA TUR PAKETLERİNE DAHİL EDECEK

Geçireceğiniz her saniyeyi hayatınızın sonuna kadar hatırlayacağınız bu masalsı tesis, tüm ihtişamı ile sizleri misafir etmek için bekliyor. Yakın zamanda Japonya paketlerinize Nagasaki’de bulunan bu özel yeri de eklemeniz gerekecek. SKYHUB Outbound Yurtdışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş, Tokyo’dan iç hatla yaklaşık 1.5 saatlik uçuş mesafesinde olan Nagazaki’deki Huis Ten Bosch turistik bölgesinin Türkiye’de henüz çok fazla bilinmediğini ancak özellikle Çin, Kore ve Japonya’dan buraya çok büyük bir ilgi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Japonya’da robot sanayii inanılmaz düzeyde gelişmiş durumda. Bunu gerçekten Japonya’ya gittiğinizde anlıyorsunuz, burada çok anlama şansınız olmuyor. HIS Travel’ın sahibi olduğu Huis Ten Bosch kompleksinde robotların satıldığı özel bölümler var. Huis Ten Bosch henüz çok yeni ve dolu olduğu için bu destinasyonu çok fazla ön plana çıkartmadık. Ancak artık bizler de önümüzdeki yıl Japonya tur paketlerimize Tokyo, Kyoto, Osaka, Hiroshima’dan sonra Nagasaki’deki Huis Ten Bosch’u da ekleyeceğiz”.