Yolcu360 CEO’su Umut Yıldırım: Araç kiralama 100 milyar dolar büyüklüğünde bir sektör!

Yolcu360’ın CEO’su Umut Yıldırım
Yolcu360’ın CEO’su Umut Yıldırım

Last Updated on 21 Mart 2022 by Yaşar Çelik

Araç kiralama, 100 milyar dolarlık büyüklüğü ile dünya çapında oldukça hızlı büyüyen bir sektör ve 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip.

Hepimizin bildiği gibi sektörde büyük oyuncular var. Bu oyuculardan bir tanesi de Yolcu360. Firmanın kuruluş hikayesi 2015 yılında araç kiralama platformu olarak Silikon Vadisi’nde Umut Yıldırım ile başlıyor.  

Araç kiralama sektörü

Kuruluşundan kısa bir süre sonra da hikayeyi Türkiye’den devam ettirme kararı alıyorlar. Geçtiğimiz aylarda beşinci yaşını kutlayan araç kiralama platformu Yolcu360, ilk günden bu yana misafir mutluluğu odaklı hareket ediyor. Yolcu360’ı ziyaret edenler istedikleri segmentte, ihtiyaçlarına yönelik aracı dakikalar içinde kiralayabiliyor. Strese ve masrafa girmeden Yolcu360.com’da aradığınız aracı, binlerce marka ve model arasından en uygun fiyat garantisi ile bulabiliyorsunuz. Seçtiğiniz lokasyon ve tarihte sorunsuz şekilde, aracınızı teslim alabiliyor, talep edildiği noktada koşulsuz iptal ve iade hizmeti de aracı teslim almadığınız takdirde ücretsiz olarak sunuluyor.

Başarıyı “misafir mutluluk saplantılı kurum” olmalarına bağlayan Yolcu360’ın CEO’su Umut Yıldırım ile hem beşinci yıllarına özel hemde Türkiye pazarındaki birincilikleri kutlamak için bir araya geldik. İşte Yıldırım’ın sorularımıza verdiği yanıtlar…

Yolcu360 ne zaman ve nasıl kuruldu?

Araç kiralama, 100 milyar dolarlık büyüklüğü ile dünya çapında oldukça hızlı büyüyen bir sektör ve 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Hepimizin bildiği gibi sektörde büyük oyuncular var. Bizler de sürecin en başında Silikon Vadisi’nin sağladığı know-how ve deneyim ile araç kiralama sektörünü derinlemesine analiz ettik. Sonuçta yapılan işleri, sunulan hizmetleri ve uygulanan yöntemleri incelediğimizde çok fazla inovasyonun üretilmediğini ve yeniliklerin yapılmadığını gördük.

“Hedefimiz dünyada en iyi firmalardan bir tanesi haline gelmek”

Bunun sonucu olarak da 2015 yılında araç kiralama konusunda güvenilir, kullanıcıların fiyatları karşılaştırıp en iyi fiyata ulaşabileceği, tüm bu işlemleri de hızlı ve kolay bir şekilde kısa zamanda yapabilecekleri bir araç kiralama platformu olarak Silikon Vadisi’nden yola çıktık. Kuruluşundan kısa bir süre sonra da hikayemizi Türkiye’den devam ettirme kararı aldık.  Bunu da önümüzdeki 5 senelik dönemde gerçekleştirmeyi istiyoruz.

Yolcu360’ı rakiplerinden ayıran özellikleri nelerdir? Neyi, nasıl doğru yaptınız?

Yolcu360, “Araç kiralamak ne kolaymış” dedirtmek için yola çıkan bir marka. Her alanda en son teknolojileri kullanıyoruz. Fakat teknoloji tek başına yeterli değil. Misafir merkezi uygulamalarımız ile deneyimi mükemmelleştirmeye odaklanıyoruz. Geldiğimiz noktada misafirlerimize bir dakikanın altında araç kiralama deneyimi yaşatıyoruz. Ayrıca saplantı düzeyinde misafir mutluluğunu önemsiyoruz.

“Misafir mutluluk saplantılı”

Çünkü biz “customer obsessed” olarak tanımlanan “misafir mutluluk saplantılı” bir kurum olma vizyonumuzla ilerliyoruz. Misafirlerimizden gelen geri bildirimleri dinliyor, analiz ediyor ve testler yapıyoruz. Bu sayede hayata geçirdiğimiz her kampanya ve eklediğimiz her yeni özelliği misafirlerimizin beklentileri ve istekleri odağında uygulamaya alıyoruz. Bütün bu süreçler alanında uzman ekimiz sayesinde ilerliyor.Belki gelecekte dünyanın en çok para kazanan firması olamayabiliriz ama misafir mutluluğu konusunda dünyada ilk sıralarda olan bir marka olmak istiyoruz.

Hedeflerimizi gerçekleştirmek için 3 temel prensip belirledik. İlk olarak Yolcu360’ın 7/24 açık karşılaştırmalı bir pazaryeri olmasıydı. Böylece misafirimize zaman bağımsız yüzlerce markayı tek bir platformda karşılaştırma imkanı sağladık. Günlük ya da aylık araç kiralamak isteyen herkes 2000’e yakın lokasyonda, 100 bin araçlık ekosistemimiz içerisinden ihtiyaçlarına en uygun aracı kolaylıkla bulabiliyor.

İkinci olarak da yalın ve kullanıcı dostu bir platform olmaktı. Ziyaretçilerimizin geniş araç portföyümüzden istediği aracı strese girmeden kolayca ve çok kısa bir sürede kiralayabilmeleri için çok yalın bir platform geliştirdik. 30 saniyenin altında bir sürede siteden araç kiralayabiliyorsunuz. Telefon ile 1 dakikadan daha az sürede işlem yapılabiliyor. Da Vinci’nin meşhur bir sözü vardır: “Yalınlık, en nihai karmaşıklıktır.” Siz bir şeyi basit ve yalın yaparsınız. Eğer ekleyebileceğiniz ya da çıkarabileceğiniz bir şey kalmamışsa, o iş tam oturmuştur. Biz de aynı şekilde başladık. Sitemiz ve uygulamamız kullanım açısından çok kolay.

Üçüncü olarakda biz kendimizi güvenilir bir yol arkadaşı olarak görüyoruz. Yolcu360 sadece araç kiralarken değil bütün seyahat süresince misafirlerinin yanında ve her daim telefonun ucundadır. Misafirlerimiz bizi istedikleri zaman arayabilir ve 7/24 sorunlarına bir çözüm bulabilirler. Bu saydığım özellikler misafirlerimiz arasında tercih edilmemize ve sevilmemize çok büyük katkı sağlıyor diyebilirim.

2020 verileri ile kuruluşunuzdan bugüne araç kiralama sektöründeki rezervasyon performansınızı değerlendirir misiniz? 

Yolcu360 olarak kurulduğumuz günden bugüne çok büyük ilerlemeler kaydettik. Odağımıza misafir mutluluğunu alarak trafiğimizi yıllık 20 milyon kişiye taşıdık. Öyle ki 5. yaşımızı kutladığımız 2020 yılında global internet ölçme ve karşılaştırma sitesi Similarweb.com araç kiralama kategorisinde dünyada 18’inci, Türkiye’de ise ilk sıraya geldik. Bu başarıyı misafirlerimiz, ekibimiz ve sektörümüzle kurduğumuz güvene dayalı organik bağlar sonucunda elde ettiğimizi söyleyebilirim.

Elde ettiğimiz başarı rakamlarımıza da yansıyor. Yolcu360 olarak 2020 yılında geldiğimiz noktada, 100 bin aracımızla ve 100 çok kıymetli iş ortağımızla yılda 300 binin üzerinde misafirimizi gitmek istedikleri lokasyonlara ulaştırıyoruz. Cirosal olarak baktığımızda da son iki yılda yüzde 470, son yılda yüzde 170 büyüyerek 100 milyon TL ciro üreten bir firma haline geldik.

En önemli mottolarınızı sayar mısınız?

Tabiki en önemli ve en birinci mottomuz: Araç kiralamak ne kolaymış! Bunun dışında yol açık yola çık, müşteri yok misafir var, misafir mutluluk saplantılı firma, araç kiralama sektörünün 7/24 açık pazaryeri, araç kiralamadaki yol arkadaşınız da sayabileceğim diğer mottolarımızdan.

Seyahat acentalarına yönelik sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Yolcu360 olarak beraber çalıştığımız ve iş ortaklığı kurduğumuz 100’ün üzerinde firmamız var. Telekom operatörleri, bankalar ve diğer araç kiralama şirketleri ile geliştirdiğimiz ortaklıklarımız sonucunda her iki taraf için de güzel faydalar sağlayan çalışmalar ortaya koyuyoruz.

Satış tarafında B2C ve B2B olmak üzere iki kanalımız var. B2B tarafında araç kiralama hizmeti verdiğimiz 4 bine yakın acentemiz var. Bu sene acenteler kanalından 20 milyon TL ciro bekliyoruz. Bu kanaldan araç kiralama sektörüne girmek isteyen acenteler ve kişiler için de hazır bir platform sunuyoruz. Yeni oyuncular için bizim stoklarımıza ve datalarımıza ulaşabildikleri kolay ve yalın bir panelimiz var. Bu panele girdiklerinde istedikleri araca ve lokasyona dair datalara kolaylıkla ulaşarak işlerinin seyrini görebilecekleri bir analiz yapabiliyorlar. B2B alanındaki farklı ödeme metotlarını da yine kendi yazılımlarımız sayesinde sistemimize entegre edebiliyorlar. Bütün bu yaptığımız çalışmalarımızla birlikte araç kiralama sektörünün daha çekici bir hale geldiğini söyleyebilirim.

Umut Yıldırım Kimdir?

İTÜ’de Makine Mühendisliği lisans, İtalya ve Amerika’da işletme yüksek lisans eğitimlerimi tamamladıktan sonra, 2009 yılında Steve Jobs ve Sabeer Bhatia gibi girişimcilerden ilham alarak Kaliforniya’da bulunan Silikon Vadisi’ne gittim. Orada, dünya çapında yüzlerce iş insanı ve yatırımcı ile çalıştım. Hayatımın yedi yılı orada geçti.

Silikon Vadisi’nde edindiğim tecrübeler ışığında teknoloji girişimcisi olarak birçok şirket kurdum. Küçük işletmelerin küresel ticarete daha kolay ve daha fazla güven duymalarına yardımcı olmayı amaçlayan, ilişki merkezli iş ağı platformu Globial bunlardan birisi. Şirketimiz dünyanın en iyi teknoloji merkezlerinden birisine seçilince, orada özel olarak yetiştirildim. Ardından CSV’i kurdum.Firmanın amacı gelecek planlarında teknoloji alanında yeni girişimlerde bulunmak olan iş insanlarını ve öğrencileri Silikon Vadisi’nde buluşturmak ve bu hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gereken network, bilgi ve pratiği iki haftalık eğitim programı içinde vermekti.

Bu sayede Silikon Vadisi’ndeki bilgi birikimimi 1000’e yakın girişimciye aktarmış oldum. Daha sonra araç kiralama sektöründe büyük fırsat gördüm. Türkiye’de araç kiralama sektörü de yeni yatırımlar için müsait bir durumdaydı. O nedenle dünya çapında bir araç kiralama platformu olma hedefiyle 2015 yılında henüz Silikon Vadisi’ndeyken Yolcu360’ı kurdum. Kuruluşundan kısa bir süre sonra da hikayemizi Türkiye’den devam ettirme kararı aldık. Son 5 yıldır da Yolcu360’ın kurucu CEO’su olarak iş hayatıma devam ediyorum.