“Antalya’da yazlıkçıdan çok kalıcı Rus var”

Antalya
Rusya ve Ukrayna Dünya turizminde % 3 lük bir paya sahipler. 2019 yılında Ruslar seyahat için 36 milyar dolar harcarken, Ukrayna 8,5 milyar dolar harcadı.

“Antalya’da yazlıkçıdan çok kalıcı Rus var, Rus plakalı arabalar çoğaldı”

Yaptırımlarla Avrupa kapılarının kapanması üzerine Rusların Türkiye’ye akını devam ediyor. Antalya ve İstanbul’da emlak sektörüne Rus talebi fırladı.

Halil Ocaklı, son gelişmeleri ve izlenimlerini turkrus.com’a Antalya’dan yazdı:

“TL’deki değer kaybına paralel olarak Kasım 2021 itibariyle satışa çıkan konutların önemli bir kısmını yabancılar satın aldı. Yabancılar arasında beş adet ve üzeri konut alanlar olduğu da biliniyor. TUİK 2022 verilerine göre Antalya’da Şubat ayında satılan 4 bin 727 konutun yaklaşık yüzde 24’ü yabancılar tarafından satın alındı. Mart ayında bu sayının çok daha yüksek olacağı öngörülüyor.

Ukrayna krizinin Antalya’daki yansıması olarak artan konut talebi fiyatlarda yukarı yönlü yeni bir dalgalanma yarattı. Rusça konuşan alıcılar önceki yıllarda Antalya’ya “yazlık” gözüyle bakarken, şimdilerde kalıcı yaşamak, hatta vatandaşlık kazanabilmek amacıyla konut satın almaya yönelmekte.

Konyaaltı ilçesinde özellikle Liman ve Hurma mahallelerinin popülaritesi Rusça konuşanlar arasında artmaya devam ediyor. Bu iki mahallede sokakta yürüyen her 10 kişiden altısı yabancı iken, her 10 yabancıdan altısının Rusça konuştuğunu söyleyebiliriz. Rusça, Salı pazarındaki esnafın ikinci dili haline gelmiş durumda.

Artan taleple birlikte fiyatlar hızla yükselse de emlakçılar satılık ve kiralık konut bulmakta zorlandıklarını dile getiriyor. Genellikle sahile yürüme mesafesindeki daireleri yeğleyen yabancı alıcılar, artık denize yakınlık gözetmeksizin daha iç bölgelere doğru yönelmiş durumda.

Eskiden yabancı görmediğimiz ara sokaklarda Ukrayna ve Rusya plakalı araçların park edildiğine sıkça tanık oluyoruz. Rusça konuşanlar arasında Rusya’nın Müslüman topluluklarından gelen alıcıların sayısında büyük artış olduğu da gözlemleniyor.”