TÜROB 24. Olağan Genel Kurulu tamamlandı

23. Dönem TÜROB Yönetim / Denetim ve Disiplin Kurulu kadrosu

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) 24. Olağan Genel Kurulu, 31 Mart 2022 tarihinde Swissotel The Bosphorus Hotel’de gerçekleşti.

TÜROB 24. Olağan Genel Kurulu kapsamında açılış konuşmalarını, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ve Türk Hava Yolları Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Ahmet Olmuştur gerçekleştirdi.

TÜROB Başkanı Müberra Ersin konuşmasına TÜROB’un önceki dönem başkan ve yöneticilerine ve katılımcılara teşekkürlerini sunarak başladı.

MÜBERRA ERESİN: 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAMAK BÜYÜK BİR ONUR

TÜROB’un 50. kuruluş yıldönümünü kutlamanın büyük bir onur olduğunu belirten Müberra Eresin; “Sektörümüzde faaliyet gösteren üyelerimizin başarılı yatırımları ve kazanıma dönüşen deneyimleri ile, ülke ekonomisi, turizm altyapısı ve istihdamın yaygınlaşmasında önemli rol oynadıkları görülmektedir. TÜROB olarak, Türk turizminin rekabet gücünü artıran ve bu gücü sürdürülebilir hale getiren öncü temelleri birlikte atmış olmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum” ifadelerini paylaştı.

2.5 MİLYON TURİST SAYILARINDAN 50 MİLYONU AŞAN TURİSTE

TÜROB kuruluşundan günümüze 2 – 2.5 milyon turist sayılarından ve 85 bin adetlik yatak kapasitesinden 50 milyonu aşan turist sayısına ve yaklaşık 1.5 milyon yatak kapasitesine ulaşıldığına dikkat çeken Eresin; “Türkiye’de turizm yatırımlarının günümüzde toplam maliyeti yaklaşık 90 milyar dolara, yaşanan krizlere karşın istihdamdaki kişi sayısı yaklaşık 1.5 milyona çıktı. Direkt olarak 54 sektörü etkileyen turizm sektörü yılda yaklaşık 30 milyar doların üzerinde satın alma ile hepimizin bildiği üzere ekonominin lokomotif sektörleri arasında gelmiştir” dedi.

“TÜRKİYE PANDEMİ SÜRECİNDE ÇOK CİDDİ ÖNLEMLER ALDI”

Pandemi sürecinde; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığın her kademedeki bürokratları, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yürüttükleri ortak çalışmalar ve destekleri için teşekkürlerini sunan Müberra Eresin; “Türkiye’nin salgının önlenmesi konusunda çok ciddi önlemler aldığını, rakip ülkelerin çok önünde tedbirler uyguladığını ve uygulamaya devam ettiğini ve Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın, dünyadaki hijyen sertifikası programları arasında en iddialılardan biri olmasının yanında Türk turizm sektörüne hem ulusal hem uluslararası düzeyde rekabet avantajı sağladığını” belirtti.

“HİJYEN VE SAĞLIK HİÇ OLMADIĞI KADAR ÖNEMLİ BİR ETKEN OLDU”

Pandeminin kamuda ve özel sektörde; konaklamadan ulaşıma, sanayiden ticarete her alanda bir değişimi ve kalıcı bir farklılaşmayı da beraberinde getirdiğini ifade eden TÜROB Başkanı Müberra Eresin konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

BASİT KONAKLAMA TURİZM İŞLETMESİ BELGESİ SON DERECE ÖNEMLİ BİR DÜZENLEME

“TÜROB olarak bu gelişmelerden dersler çıkartarak kendimizi yenileyip yolumuza devam etmek üzere beklenti ve gelişmeleri de yakından izliyoruz. Tüketici açısından hijyen ve sağlık şüphesiz hiç olmadığı kadar önemli bir etken oldu. Dijital dönüşüm ve temasın azaldığı dijital yöntemler tercih edilmeye başlandı. Hükümetlerin, Paris İklim Anlaşması ile hayata geçirecekleri düşük karbon salınımı ve küresel ısı artışının sınırlandırılmasına yönelik uygulamalar şüphesiz sektörümüzü de yakından ilgilendirecektir. 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanununda; yıllardır kangren haline gelmiş olan “kayıt dışı konaklama işletmelerinin” önüne geçilerek en geç 28 Temmuz 2022 tarihine kadar belgesi bulunmayan tüm konaklama işletmelerine “Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi” alınması yükümlülüğünün getirilmesi son derece önemli bir düzenlemedir.  Sektörümüzde bu yönde dönüşümün sağlanması için bilinçlendirme çalışmaları ve yapısal dönüşüm için altyapı yatırımlarının teşvik edilmesi konusunda yetkili kurumlarla iş birliği yapılması en önemli hedefimiz olacaktır.”

Türkiye Otelciler Birliği olarak kuruluşunun 50’inci yılının sloganını, mottosunu “Turizmde Eğitim” olarak ilan ettiklerini açıklayan Müberra Ersin; “Salgın nedeniyle 2 yıldır dünyada daralma yaşayan turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorun nitelikli insan kaynağı sıkıntısı olacak, bu ihtiyacı karşılamak için Bakanlıklarımız ve Üniversitelerle iş birliğinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanı ile birlikte pilot uygulamasını “İstanbul’da başlattığımız “Mesleki Eğitim Merkezleri”nin sektörümüze nitelikli insan kaynağı yetiştireceğine inanıyor, projemizi destekleyen tüm üyelerimize ve Sayın Bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TÜROB’UN MESLEK EĞİTİME DESTEĞİ SÜRÜYOR

TÜROB’un eğitim alanında yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Eresin; “Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜROB’un vardığı mutabakat sonrasında otelcilik ve turizm eğitimi veren Meslek Liseleri ile kurumsal işbirliğini başlattıklarını” açıkladı.

Müberra Eresin eğitim konusunda hayata geçirecekleri proje ve çalışmalar hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Milli Eğitim Bakanlığımızla varılan mutabakat sonrasında ülkemizde otelcilik ve turizm eğitimi veren Meslek Liseleri ile kurumsal işbirliğini başlatıyoruz. Bu projenin ilk halkası olarak, biraz sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile; Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin adının “TÜROB 50.Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak değiştirilmesi konusunda protokol imzalayacağız. İlk uygulamayı takiben iş birliği yapacağımız okul sayısını da hızla artıracağız.”

Müberra Eresin konuşmasının devamında Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında başlayan savaş ve Türkiye turizmine yönelik olası etkileri üzerine açıklamalarda bulundu.

TÜROB Başkanı Eresin konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Pandeminin etkilerini geride bırakmaya başladığımız bu dönemde, Turizm sektörü olarak, ülkemize gelen toplam turistin yaklaşık %30’unu oluşturan hacme sahip ana pazarlarımızdan Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında başlayan savaş ve gelişmeleri derin bir üzüntü ve endişe ile takip ediyoruz.

Üzülerek belirtmeliyim ki, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan sayıları 4 milyonu aşan Ukrayna vatandaşının evini barkını geride bırakarak tüm yaşamlarını bir küçük çantaya sığdırıp yurtlarını terk etmek zorunda kalmaları günümüzün en önem dramı olarak karşımızda durmaktadır. Adı “barışla” özdeşleşen turizm sektörümüzün öncelikli dileği silahların susması, insani trajedinin son bulması ve savaşın bir an önce sona ermesidir.

Yaşanan bu gelişmelerin dünyayı olduğu gibi ülkemizi de gerek ekonomik gerekse sosyal yönden etkilemesi, etkilerinin uzun zamana yayılacağı beklentinin ötesinde bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır”.

Müberra Eresin konuşmasının son kısmında şu ifadelere yer verdi:

“TÜROB olarak uzun yıllardır sürdürdüğümüz girişimlerden bir olumlu sonuç daha almış olmaktan duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. Hatırlanacağı üzere; yeme ve içmede 2009 itibariyle KDV tekrar %8’den %18’e çıkartılmıştı. Belgeli işletmeleri cezalandırırcasına yapılmış bu düzenlemenin oluşturduğu haksız rekabetin önlenmesi için başta Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere KDV oranlarının tekrar indirilmesi ve diğer işletmelerle eşitlenmesi için yoğun lobi çalışmalarımız neticesinde KDV tekrar indirildi. 1 Nisan yani bu gece itibariyle KDV’nin tekrar %8’e düşürülmesi konusunda hepinizin huzurunda Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ederim.”

AHMET OLMUŞTUR: PANDEMİ SÜRENCİNDE KOLTUK ARZINI EN YÜKSEK SEVİYEDE TUTMAYA ÇALIŞTIK

Ardından Türk Hava Yolları Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Ahmet Olmuştur bir konuşma gerçekleştirdi.

THY’nin pandemi sürecinde de koltuk kapasitesini en yüksek seviyede tutmaya çalıştığını belirten Ahmet Olmuştur; 2020, 2021 yıllarında uluslararası koltuk arzı açısından ilk sıralarda yer aldığını hatırlattı.

Ahmet Olmuştur, 2021 yılında THY’nin rotasına eklediği yeni uçuş noktalarını hatırlattı. Ahmet Olmuştur son dönemde THY’nin uçuşlara başladığı noktalar olarak Kanada Vancouver, İran Urumiye, ABD’de iki nokta (Dallas ve Newark), Özbekistan (Fergana ve Ürgenç), Kazakistan’da Aktau ve Angola’da Luanda olarak sıraladı.

2022 yılında da THY’nin uçuş ağını hızla genişletmeyi sürdüreceğini belirten Olmuştur; bu kapsamda kısa bir süre önce Seattle ve yurt içinde Tokat uçuşlarına başladığını söyledi.

Türk Hava Yolları Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Ahmet Olmuştur, bundan sonraki süreçte Türkiye turizmine daha fazla turist kazandırmak için THY olarak atacakları adımlar, yürütülecek çalışma ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

DİVAN KURULU BAŞKANI TİMUR BAYINDIR OLDU

Divan Kurulu; TÜROB Eski Başkanı Timur Bayındır, TÜROB Avukatı Yelda Dikmen Uyar ve Ali İmdat Uçar olarak belirlendi. Divan Başkanlığı’nı TÜROB Eski Başkanı Timur Bayındır üstlendi.

ŞİŞLİ TÜROB 50. YIL TURİZM MESLEK LİSESİ İÇİN PROTOKOL

TÜROB’un meslek eğitime verdiği destekler kapsamında imzalanan protokol ile “Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” bundan sonra “TÜROB 50.Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” adını alacak.

Önceki İçerik3. Kıtalararası turizm yönetimi kongresi Antalya’da yapıldı
Sonraki İçerikİşte TÜROB’un yeni yönetim kadrosu
1983 yılında İstanbul’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Ardından Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda “ABD-AB-Rusya Üçgeninde Ukrayna ve Gürcistan’da Güç Mücadelesi” başlıklı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı. İş hayatına otomotiv sektörüne yönelik yayınlarda çalışarak başladı. Bir süre iş dünyası dergisi Brandmap bünyesinde içerik editörü olarak görev aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi’nin ikinci üniversite programı kapsamında “Medya ve İletişim” bölümünü tamamladı. 2016 yılının Eylül ayından beri online turizm haberciliği alanında çalışan Cem Bişkin, Turizmgunlugu.com'un Genel Yayın Koordinatörü olarak görevini sürdürüyor.