3. Kıtalararası turizm yönetimi kongresi Antalya’da yapıldı

Turizm Yönetimi Kongresi

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) ve ülkemizin seçkin üniversitelerinin ortaklığıyla 24-27 Mart tarihleri arasında İnnVista Hotel Belek Antalya’da 3. Kıtalararası Turizm Yönetimi Kongresi (The Conference on Managing Tourism Across Continents – MTCON) gerçekleştirildi.

Söz konusu kongre Türkiye Turizm Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen bir dizi etkinliğin bir parçası olarak hayata geçirildi. Kongreye, pandemi sonrası yüz yüze gerçekleştirilen ilk etkinliklerden olması nedeniyle ulusal ve uluslararası düzeyde önemli katılım gerçekleşti. İlk iki yılda çevrim içi ortamda düzenlenen ve bu yıl rekor sayıdaki katılımcı sayısı ile gerçekleştirilen etkinliğin yabancı katılımcı sayısı dikkate alındığında uluslararası alanda dünyanın sayılı kongrelerinden bir tanesi haline gelmiştir.

Etkinlik; Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Onur Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem TUNA, dönem eş başkanları Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman M. Karatepe ile Oxford Brookes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Altınay yönetiminde ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Doç Dr. Seden Doğan, Aksaray Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Başoda, Bursa Uludağ Üniversitesinden Öğr. Gör. Dr. Emel Adamış koordinatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Etkinliğe ulusal düzeyde 41 üniversite paydaş olarak destek vermiştir.

Bu önemli kongreye Türkiye’den 230, yurt dışından 293 olmak üzere toplamda 523 akademisyen yaptıkları araştırmalarıyla katılırken, Türkiye’den 65 yurt dışından ise 113 üniversiteden katkı sunulmuştur. 43 farklı ülkeden etkinliğe katılım sağlanmıştır.

Yüz yüze, çevrim içi ve karma yöntemle gerçekleştirilen akademik bildiri sunumları, dünyanın dört bir tarafından gelen davetli konuşmacıları ile alanın dünyada önde gelen dergilerinin editörlerinin panelleri ve workshoplar ile tam bir bilim şölenine dönüşmüştür.

Etkinliğin turizm alanında gerçekleşmiş olması sayesinde ülkemizin dört bir yanından gelen yöresel lezzetler ve markalarına ait ürünler konferans katılımcılarına tanıtılma imkanı sağlanmıştır. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde önemli bir yere sahip olan sponsorlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.