Rosturizm’den 31 milyon turist öngörüsü

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm): Rusya, yaz sezonunda 31 milyon turist sayısına ulaşabilir.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Mayıs 2022 – Eylül 2022 yaz döneminde iç turizmde 31 milyondan fazla turist akışını öngördüklerini belirtirken bu rakamın bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 ila 10 oranlarında daha yüksek olacağını söyledi.

Hükümet ve seyahat endüstrisi temsilcileri ile düzenlenen toplantıda konuşan Doguzova, Mayıs – Eylül arası başarılı bir yaz sezonunun iç turizmde başarılı bir yılın anahtarı olduğunu söylerken, geçen yılki turist akışının istihdam ve sektör cirosu açısından çok başarılı bir şekilde kapandığını, bu yıl ise 2021 yılı sonuçlarının üzerine çıkabileceklerini ifade etti.

“KARADENİZ KIYILARINA TALEP YÜZDE 30 ARTACAK”

“Mevcut talebe göre, Mayıs – Eylül ayları arasındaki beş aylık dönemde turist akışının bölgeye bağlı olarak geçen yıla göre ortalama yüzde 4 ila %10 artacağını, 31 milyon kişiyi aşacağını tahmin ediyoruz” diyen Rosturizm Başkanı, Karadeniz kıyısındaki turist akışının 2020 yılına kıyasla yüzde 30 artacağını, sınıflandırılmış konaklama tesisleri dikkate alındığında bu her sezon yaklaşık 8 milyon turiste ev sahipliği yapabileceğini sözlerine ekledi.

Doğuzova, konukevleri ve sezonluk ev kiralama verileri de dikkate alındığında rakamın daha da yüksek olacağını beklediklerini açıklarken, “Turizmde istihdamı sadece tutmayı değil, artırmayı da bekliyoruz. Bu yıl sezonluk personel dahil en az 2,7 milyon kişinin turizm sektöründe çalışmasını bekliyoruz. Bizim için bu çok iyi bir sonuç olacak. Hatta COVID-19 öncesi 2019 göstergelerinin bile üzerine çıkacağız” ifadelerini kullandı.

ROSTURİZM BAŞKAN YARDIMCISI PROKURONOV’DAN AÇIKLAMALAR

Gazetemru.com’un aktardığı habere göre, Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkan Yardımcısı Grigory Prokuronov, ön verilere göre 2021’de Rusya’da gezi turlarına katılan tatilci sayısının 110 milyon kişi olduğunu açıklamıştı.

Federal Turizm Ajansı’nın ön verilerine göre 2021 yılı sonuna kadar otellerde en az bir gece konaklama içeren turistik gezilere katılan turist sayısının yaklaşık 56 milyon kişi olduğunu söyleyen Prokuronov, geceleme yapılmayan günlük turları dikkate alındığında ise gezilere katılan toplam turist sayısının 110 milyondan fazla olduğunu açıkladı.

“Dolayısıyla ön verilere göre 2021 yılında iç turizmde turist akışının 2019 yılı göstergelerinin yüzde 90’ına ulaştığını görüyoruz” diyen Rosturizm Başkan Yardımcısı, 2020 pandemi yılı göstergelerine kıyasla yurtiçi turist akışında ise neredeyse iki kat artış olduğunu vurguladı.

2021 yılında Rosturizm verilerine göre, ülkedeki turizm sektörü neredeyse tam olarak istihdam kayıplarını karşılarken, geçtiğimiz yıl yaklaşık 2.3 milyon çalışan sayısına ulaşılan turizm sektöründe, 2020 yılında istihdamın 1.7 milyon kişiye düştüğü, 2019 yılında ise istihdam edilen kişi sayısının 2.5 milyon kişi olduğu kaydedildi.