Taras Demura Fun&Sun Travel’ın yeni stratejisini açıkladı

Rusya merkezli tur operatörü Fun&Sun Travel’ın Yönetim Kurulu Yeni Başkanı Taras Demura’dan markanın yeni yol haritası ve stratejilerine ilişkin önemli açıklamalar…

Rusya – Ukrayna Savaşı öncesinde TUI Russia markasıyla faaliyet gösteren, savaş sonrası Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımları nedeniyle Fun&Sun Travel adını alan Rus tur operatöründe önemli değişiklikler yaşanıyor.

Hatırlanacağı üzere bu hafta Rus oligark Aleksey Mordashov Fun&Sun Travel şirketindeki çoğunluk hisselerini Taras Demura’ya devretti. Bu devir sonrasında Taras Demura Rus basınına markanın izleyeceği yeni strateji ve yol haritası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Fun&Sun Travel’ın Yönetim Kurulu Yeni Başkanı Taras Demura, tur operatörünün bundan sonraki süreçte iç turizme odaklanacağını ve toplam operasyon hacimlerinin %40’ını Rusya’daki yurt içi destinasyonların oluşturacağını açıkladı.

Bundan sonraki süreçte tur operatörü Fun&Sun Travel’ın ürünlerinin %40’ını yurt içi pazar, yurt içi destinasyonlara yönelik sunulan tatil paketleri oluşturacak.

Taras Demura, düzenlediği basın toplantısında bu yaz Fun&Sun Travel’ın hangi havayolu firmaları ile uçuş gerçekleştireceklerini ve hangi yurtiçi, yurtdışı destinasyonlara yönelik tatil programları sunacaklarını da açıkladı.

Son yıllarda TUI Russia olarak yurt içi destinasyonları arasında Sahalin ve Kaliningrad’a yönelik charter uçuşları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Taras Demura; “Şimdi bu yurt içi segmentini daha da genişletiyoruz, satışlarımızın en az %40’ını Rusya destinasyonları oluşturacak” açıklamasında bulundu.

Taras Demura, “başlangıçta yurt içi destinasyonlara yönelmeyi “geleceğe yatırım” olarak gördüklerini ama şimdiden bunun meyvelerini almaya başladıklarını” söyledi.

“Son iki yıl içerisinde, pandemi sürecinde Rusya’nın tatil bölgelerinde turizm altyapısında ve hizmet kalitesinde önemli gelişmeler yaşandığını” belirten Taras Demura; “Fakat bunun yeterli seviyeye geldiğini söylemek yanlış olur. Birçok bölgede hala hizmetin yetersiz olduğu eski havaalanları var. Konaklama tesisi eksikliği var. Plaj ve kayak merkezlerinde her şey dahil oteller bulunmuyor. Bu koşullar, alt yapı gelişiyor ancak istenen sonuçlardan şimdilik uzaktayız” açıklamasında bulundu.

2022 YAZINDA FUN&SUN TRAVEL NERELERE UÇACAK?

Fun&Sun Travel’ın bu yaz sezonunda Soçi’nin yanı sıra Buryatia, Sahalin, Kazan, Tümen, Karelya, Altay, Kamçatka gibi bölgelere uçuşlar düzenlemeyi planladığını ve Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerine bölgeler arası turlar gerçekleştireceklerini açıklayan Taras Demura, Kırım’a önem vereceklerini sözlerine ekledi.

FUN&SUN TRAVEL’IN 2022 YAZ SEZONU İÇİN YURTDIŞI TURLAR

Fun&Sun Travel yurt dışı destinasyonlar arasında ise, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’a ağırlık verecek.

Taras Demura, bu destinasyonlarla sınırlı kalmayacaklarını Güneydoğu Asya destinasyonları için de çalışma yürüttüklerini belirtti.

Fun&Sun Travel, bu yıl Türk Hava Yolları, Emirates, flydubai uçuşlarıyla tatil paketi satışı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Tur operatörü diğer yandan, Rusya’da kendi markaları altında yeni oteller de açacak.

HİSSE ve MARKA DEĞİŞİKLİKLİĞİ NE YÖNDE ETKİLEYECEK?

Rusya – Ukrayna Savaşı öncesinde Fun&Sun Travel, TUI Russia markasıyla faaliyet gösteriyordu. Ekonomik yaptırımlar sonrası Fun&Sun Travel adını alan tur operatörünün hisselerinde de değişikliğe gidildi. Şirket hisselerinin %75’i Taras Demura’ya geçti. Hisselerin %25’i ise KN Holding’in eski sahibine ait durumda.

Fun&Sun Travel Yönetim Kurulu Yeni Başkanı Taras Demura gerçekleşen marka ve hisse yapısındaki değişikliğe ilişkinse şunları kaydetti:

“Hisse değişikliği, şirketin stratejisini daha bağımsız olarak belirlemesine olanak tanıyacak. Bugün şirketimiz güçlü bir sermayeye sahip. Hem oteller hem de havayolları olmak üzere tedarikçilere yönelik önemli miktarda fonumuz var. Ek finansman gerekirse, finans ve kredi kuruluşlarına erişimimiz mümkün. Fakat mevcut varlıklarımız, oldukça uzun bir kriz döneminden geçmemize yardımcı olacak seviyede.”