2022’de otelcilikte en çok satışı gerçekleşen fırsatlar ve trendler

Otele giren müşteri

Son pandemi dönemindeki birkaç yıl otelciler için hiç de kolay geçmedi. Ancak buna rağmen, birçok yaratıcı ve ileri görüşlü & proaktif hareket eden otelciler, bu zorlu periyodda otellerini doğru yönlendirmeyi başardı. Pazarlama trendleri.

Birçoğu için, elde ettikleri başarılarda yukarı satış (Upselling) önemli bir rol oynadı. 2022 Ağırlama Piyasası Raporu, sonuçları özetliyor. Bölgelere göre en iyi performans gösteren oteller ve tekliflerle ilgili en son toparlanma ve satış trendlerinin ve verileri aşağıda belirtilmiştir;

İyileşmeden en iyi şekilde yararlanma

2021’de konaklama sektörü için umutlar yüksek olsa da işler pek çoğunun umduğu kadar pembe gerçekleşmedi. Araştırmalar ve sektör paydaşlarının öngörüleri, ihtiyatlı olarak 2022 için bile düzensiz bir toparlanma öngörüyor. Avrupa’da 2025’ten önce uluslararası iş seyahatlerinin tam olarak toparlanacağını düşünülmüyor. Buna rağmen, genel görünüm o kadar kötümser değil. Pazarlama trendleri.

Türkiye için de Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş, direkt olarak ülkemizi olumsuz yönde etkilemekte, Türkiye’ye tatil için gelecek olan turist sayısında oluşan boşluğun bir nebze de olsa doldurulması için Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye’yi başka pazar arayışlarına sevk etmiştir. Planlanan hamlelerin sezon öncesi ne kadar etkili olacağı herkes tarafından takip edilmektedir.

Bu durumda, otelinizin güçlü bir geri dönüş için sağlam bir şansı bulunmaktadır. 2022 ağırlama pazarı raporundaki verilerin gösterdiği gibi, varış öncesi otomatik üst satış, tüm talep düzeylerinden en iyi şekilde yararlanmanın basit ve oldukça etkili bir yolu olacaktır. Otellerin en iyi performans gösterenlerin kazançlarını ne kadar yükseltebileceğini ve çeşitli pazarlarda hangi anlaşmaların en iyi sonucu verdiğini keşfetmek için sonuçların içine dalınması ve irdelenmesi önem arz etmektedir.

Bu uygulama, otelcilerin mülklerinde nelerin mümkün olduğu hakkında bir fikir verebilecektir. Bu uygulama nasıl daha fazla satış yaptığınıza (otomatik olarak ve otele varıştan önce veya check-in sırasında şahsen), ne tür hizmetler sunduğunuza ve otelinizin büyüklüğüne (yani kaç oda yükseltebileceğinize) bağlıdır. Ancak diğer otellerin neler başardığını görmek, daha fazla satış yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan destek olabilir.

Birleşik Krallık’ta en iyi 3 yüksek performanslı satış arttırıcı teklifler ve yükseltmeleri;

Ek Satış Teklifleri:

 • Konaklama boyunca kahvaltı
 • Geciktirilmiş ödeme imkanı
 • İngiliz kahvaltısı

Yükseltmeler (Upgrade)

 • En üst katta suit
 • Bahçe veya nehir manzaralı oda

Kuzey ülkelerinde en iyi 3 yüksek performanslı yukarı satış teklifleri ve yükseltmeleri

Ek satış teklifleri

 • İndirimli kahvaltı
 • Güvenli park
 • Restoran masası rezerve etmek

Yükseltmeler

 • Superior oda
 • Küçük oda
 • Panoramik manzaralı premium oda

Benelüks bölgesinde en yüksek performanslı 3 üst satış teklifi ve yükseltme

Ek satış teklifleri

 • Konaklama boyunca kahvaltı
 • Gecikmiş ödeme
 • Otopark

Yükseltmeler

 • Lüks bir oda
 • Manzaralı deluxe oda
 • Küvetli deluxe oda

Portekiz’de en iyi 3 yüksek performanslı satış arttırıcı teklifleri ve yükseltmeleri

Ek satış teklifleri

 • Yarım pansiyon ( Sabah kahvaltısı + akşam yemeği )
 • Güvenli taksi transferi
 • Romantik sürprizler

Yükseltmeler

 • Deniz manzaralı süit
 • Havuz manzaralı oda
 • Bahçe manzaralı oda

2022’de dikkat edilmesi gereken 3 konaklama sektörü trendi

Rapor verileri, en yüksek performanslı otelleri ve ek satış fırsatlarını belirlemenin yanı sıra, 2022 için önemli sektör eğilimlerini de ortaya koyuyor. Bu gelişmelerden haberdar olmak, değişen misafir beklentilerine uyum sağlamanıza yardımcı oluyor. Bu da zorlu zamanlarda bile misafirleri çekmenin ve elde tutmanın anahtarıdır.

Aşağıda, 2022 Ağırlama Piyasası Raporundan üç heyecan verici trend bulacaksınız;

1. Dijitalleştirilmiş Misafir Deneyimi

Otomasyondan yararlanmak, modern gezginlerin beklentilerini karşılamanın anahtarıdır. Örneğin, otomatik bir üst satış platformu, konuklara profillerine uygun ek hizmetler ve yükseltmeler sunmanıza olanak tanır. Bu durum, dönüşümünüzü ve dolayısıyla gelirinizi artırırken aynı zamanda misafirler için işleri basitleştirir. Bu uygulama hayati derecede önemlidir ve diğer operasyonel görevler için ekibinizi serbest bırakacaktır.

2. Kişiselleştirme

Harika bir misafir deneyimi sunmak istiyorsanız kişiselleştirmeye önem vermek zorundasınız. Genel satış teklifleri insanların dikkatini çekmez ve gözden kaçma olasılığı daha yüksektir. Bunun yerine gezginler, profillerine göre hazırlanmış bir teklif seçimini tercih etmektedir. Pazarlama trendleri.

Otelinizde konaklamalarının özelliklerini göz önünde bulundurmak, bunu iyi bir yoludur. Buna konuğun profili, varış ve ayrılış tarihleri, rezervasyon yaptıkları yer ve birisinin neye ihtiyaç duyabileceğini veya ilgilenebileceğini söyleyen diğer bilgiler dahildir.

3. Sürdürülebilirlik

Son birkaç yılda, sürdürülebilirlik kavramı tüm sektörlerde insanların zihinlerini meşgul etmeye devam etmektedir. Raporun verileri, kat hizmetleri karbon ayak izini azaltmak isteyen konuklar arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Sürdürülebilirliğe odaklanan tekliflere sahip olmak, çevre bilincine sahip gezginler arasında sizin yeşil olmaya olan bağlılığınızı göstermenizi sağlar. Bu durum şu anki konaklama konjektöründe göz önüne almanız gereken bir gerçektir.

Önceki İçerikBungalov dolandırıcılarına dikkat!
Sonraki İçerikMutfak turistleri ne istiyor? İşte işletmelere 17 öneri
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.