Bungalov dolandırıcılarına dikkat!

www.instagram.com/polentatilciniz/ hesabının her ne kadar 42 bin takipçisi olsa da internet sitesini incelediğinizde TÜRSAB acente belgesinin dahi olmadığını görebilirsiniz.

Instagram reklamları son zamanların en çok kullanılan pazarlama stratejileri arasına girdi ancak bu reklamların doğru olup olmadığı Instagram tarafından kontrol edilmiyor. Bu sebeple, Instagram üzerinden yapılan dolandırıcılıklar artmış durumda. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda popüler hale gelen “Bungalov Tatili Satışı”. Bungalov dolandırıcılarına dikkat!

Bungalov tatili yapmak isteyen tüketicilerin paralarını ödedikten sonra iletişimde oldukları hesap tarafından engellendikleri ve Instagram reklamlarında gösterilen konuma gittiklerinde umduklarını bulamadıkları sonrasında hukuki süreçlerle ödemiş oldukları paraları geri almaya çalıştıklarına sık sık şahit oluyoruz.

YÜKSEK TAKİPÇİ SAYISI BİR KRİTER DEĞİLDİR. TÜRSAB BELGESİNİ KONTROL EDİN!

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu hesapların birçoğu takipçi sayısı yüksek ilk bakışta güvenilir gelen siteler. Ancak derinlemesine incelediğinizde takipçilerinin dahi sahte hesaplar olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Örneğin, tüketicilerin tarafımıza dolandırıldıkları yönünde şikâyette bulundukları; https://www.instagram.com/polentatilciniz/ hesabının her ne kadar 42 bin takipçisi olsa da internet sitesini incelediğinizde TÜRSAB acente belgesinin dahi olmadığını görebilirsiniz. Kaldı ki, tarafımızca www.polentatilciniz.com sitesinde yer alan numaradan iletişime geçildiğinde yetkili kişi kendisinin emlakçı olduğunu ve belgeye ihtiyacı olmadığını iddia etmiş akabinde ücret iadelerine ilişkin bilgi alınmak istendiğinde de hakaret ederek telefonu kapatmıştır.

Gazetemizde yayımlanan Instagram’da sahte bungalov hesaplarına dikkat! konulu yazımızda detaylarını bulabileceğiniz gibi bungalov tatili satın alırken asıl dikkat etmeniz gereken konu satıcının TÜRSAB üyesi olup olmadığıdır diyebiliriz.

TÜRSAB, ACENTA BELGESİ VERİRKEN SİZİN YAPABİLECEĞİNİZDEN FAZLASINI ARAŞTIRIR

Şöyle ki; 05.10.2007 tarihli, 26664 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Seyahat Acentaları Yönetmeliğinde, “Seyahat acentası işletme belgesi almak isteyen tüzel kişiler acenta unvanının uygun görüldüğünün Bakanlıkça bildirilmesinden itibaren otuz gün içinde …TÜRSAB’a başvurur.” diyerek bir tüzel kişinin seyahat acentesi olmak için TÜRSAB’a başvurması zorunlu kılınmıştır. Bu başvuru akabinde TÜRSAB gerekli incelemeyi yapar ve gerekli nitelikleri karşılaması halinde acenteye kayıtlı acenta olarak bir belge numarası temin eder.

Bu sebeple, İnstagram sayfası üzerinden tatil satın almadan önce internet sitesinde TÜRSAB Dijital Doğrulama Sistemi bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Acentenin belge numarası veya ismi ile TÜRSAB internet sitesinden doğrulama yapabilirsiniz . Aynı şekilde, 444 87 72 numaralı TÜRSAB Çağrı Merkezi’ni arayarak acenteyi teyit edebilirsiniz. Eğer ki bu özellikleri taşımıyorsa kesinlikle tatil satın almanızı önermiyoruz.

DOLANDIRILDIYSANIZ SAVCILAĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAYI UNUTMAYIN

Eğer ki, yukarıda belirtmiş olduğumuz kriterlere dikkat etmeden aldığınız tatil sonucunda dolandırıldıysanız; uzman bir avukat yardımı ile nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmalı ve ödemiş olduğunuz paranın iadesine yasal takip başlatmalısınız. Sizin yaşadığınız mağduriyeti bir başka tüketicinin de yaşamaması için şikayetçi olmayı ihmal etmeyin.

Bu suç duyuruları sayesinde 2022 Şubat ayında Sakarya’nın Sapanca ilçesinde birçok tüketicinin parasını alarak bungalov tatili vaadi ile dolandıran -hırsızlık, dolandırıcılık gibi sabıka kayıtları bulunan- T.Y. tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Ancak farklı kişiler tarafından halen Instagram üzerinden bungalov tatili vaadi ile dolandırıcılık yapılmaya devam edilmektedir.

*İş bu yazı yalnızca hukuki bilgilendirme niteliğinde olup, detaylı bilgi için hukuk büromuza info@sahinpartners.com uzantılı mail adresimizden ulaşabilir, www.sahinpartners.com adresli web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.