Gestaş’ı kim işletiyor?

GESTAŞ, feribot, gökçeada
Foto: @turizmgunlugu

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan tek şirket olan GESTAŞ, feribot ücretlerine yüzde 42 ile yüzde 117 arasında değişen oranda zam yaptı. Her yıl artarak devam eden zam oranları sonrası gözler GESTAŞ’a çevrildi. 

Çanakkale Boğazı’nda deniz ulaşımına bayram öncesi yapılan zamlar dikkat çekti. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ, feribot ücretlerine yüzde 42 ile yüzde 117 arasında değişen oranda zam yaptı. 18 Mart’ta açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 1 haftalık ücretsiz geçişlerin sona ermesi ile birlikte köprüden geçen araç sayısındaki düşüş, GESTAŞ iskelelerinde kuyruklar dikkat çekmişti.

  • Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ, feribot ücretlerine yüzde 42 ile yüzde 117 arasında değişen oranda zam yaptı.
  • Yolcu ücreti 6.50 TL’den 10 TL’ye,
  • motosiklet geçiş ücreti 25 TL’den 40 TL’ye,
  • otomobil geçiş ücreti 95 TL’den 135 TL’ye,
  • kamyon geçiş ücreti 136 TL’den 295 TL’ye,
  • TIR geçiş ücreti ise 265 TL’ den 400 TL’ye yükseltildi.

Gökçeada turizmine bir darbe daha

Bayramlarda ve yaz sezonunda yerli ve yabancı oldukça fazla turist ağırlayan ve de spor turizmin gelecekte öne çıkacak adalarından olan Gökçeada’nın tek ulaşımını sağlayan GESTAŞ’ın yaptığı son zamlar ile adaya gidiş geliş oldukça masraflı hale gelmeye başladı.

Adadan sağlık için anakaraya gitmek imkansızlaşıyor

Özellikle adada yaşayan yerli halkın hastane gibi en temel ihtiyaçlar için anakaraya kendi araçları ile günü birlik gidip gelmesi 300 TL’ye yaklaştı. Adada yaşanan yerli halkın çoğunun emekli olması, kontrol gerektiren birçok sağlık sorunlarının olması gibi nedenlerden dolayı ayda bazen 2 kere anakaraya gitmeleri gerekiyor. Bu gidiş gelişler sağlık sorunlarından dolayı özel araçla yapılmak zorunda olduğundan yapılan ve her yıl artarak devam eden zamlardan dolayı ada halkanın anakara ile bağlantısını kesmektedir.

GESTAŞ, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart’ta hizmete açılmasının ardından feribot seferlerini azaltmış, tepkiler üzerine sefer sayısını eski haline getirmişti.

1915 Çanakkale Köprüsü’nde 1 haftalık ücretsiz geçişlerin sona ermesi ile birlikte köprüden geçen araç sayısındaki düşüş, GESTAŞ iskelelerinde kuyruklar dikkat çekmişti.

Günlük 45 bin araç geçiş garantisi verilen köprüde geçiş ücreti otomobiller için 200 TL.

GESTAŞ KİMİN?

GESTAŞ Deniz Ulaşım, 2006 yılı Ağustos ayında Çanakkale bölgesindeki iskeleler ve deniz ulaşımının özelleştirme kararıyla Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nden (TDİ) Çanakkale İl Özel İdaresi’ne devriyle faaliyetlerine başladı.

Şirketin yüzde 99.87 hissesine Çanakkale İl Özel İdaresi sahip. Çanakkale Boğazı, Gökçeada, Bozcaada ve Güney Marmara hattında 6 hatta, 15 iskelede, 21 gemiyle araç ve yolcu taşıyan şirketin başkanlığını Çanakkale Valiliği yürütüyor.