Katar’ı bisikletle, metroyla ve yürüyerek keşfetmek için tüyolar

Altı ay gibi kısa bir süre içinde, taraftarlar FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™ için Katar’a seyahat edecek. Katar Turizm, Katar’ı arabasız keşfetmenin yollarını sunuyor.

FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™’na sadece altı ay kaldı. Katar Turizm ülkeyi metroyla, bisikletle veya yürüyerek arşınlamanın kolaylıklarını sizler için derledi.

Turnuva boyunca bir milyondan fazla taraftarın ülkeyi ziyaret etmesinin beklendiği düşünüldüğünde, maçlara ve turistik bölgelere güvenli ve uygun fiyatlı erişim için toplu taşımanın ne kadar önemli olacağı anlaşılıyor.

BERTHOLD TRENKEL: ZİYARETÇİLER DOHA’YI GEZMEK İÇİN ARABAYA İHTİYAÇ DUYMAYACAK

Katar Turizm’in Operasyon Direktörü Berthold Trenkel konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Ziyaretçiler Doha’yı gezmek için arabaya ihtiyaç duymayacak, zira tüm cazibe merkezleri metro ve tramvayla kolayca ulaşılabilir şekilde konumlanmış durumda. Mekanlara hiç stres yaşamadan erişmek için şehirde yürüyerek dolaşmak da bir diğer basit seçenek. Örneğin şehir merkezinde yer alan ve capcanlı kafelerle dolu Msheireb bölgesinden tarihi Souq Waqif’a bir pasajla bağlanıyor; bu pasajı yürümek, Katar’ın antik mirasını ve modern dokusunu iç içe geçiren bir deneyim. Aynı zamanda ülkenin toplumsal, kültürel ve mimari dokusuna da bir temas” dedi.

KATAR NASIL KEŞFEDİLMELİ?

Ⓜ️ Metro ile…

Doha metrosu dünyadaki en gelişkin raylı sistemlerden biri. 2019 yılından bu yana hizmet veren son teknoloji ürünü bu metro sisteminde, saatte 100 km hızda giden trenler, sürücüsüz vagonlar ve premium yolculara yönelik bir Gold Class faaliyet gösteriyor.

FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™’na gelen taraftarlar, maçlara pratik ve ucuz bir şekilde metroyla ulaşabilecekler.

Metro, Hamad Uluslararası Havalimanı’nı beş stadyuma bağlıyor.

Tek yön yolculuk, 10 QAR (2.75 dolar) ödenerek satın alınabilen ve beş yıl geçerli, yeniden kullanılabilir seyahat kartı ile yalnızca 2 QAR (0.55 dolar) tutuyor.

Kırmızı, yeşil ve altın rengi hatlar başkentin en önemli kültür, eğlence ve alışveriş noktalarını birbirine bağlıyor. Metrolink adlı otobüs servisi metro durakları arasında ücretsiz shuttle hizmeti veriyor.

Kırmızı hat üzerindeki duraklar arasında Doha’da sanatın, kültürün ve mutfağın kalbi Katara; şehrin gökdelenlerle dolu merkezi bölgesi West Bay; çok çeşitli açık hava yemek seçenekleri ile şehir merkezindeki eski ticaret bölgesinin sürdürülebilir yenilenme projesi Msheireb ve hattın sonunda da  Hamad Uluslararası Havalimanı yer alıyor.

Msheireb

Altın hat ise yolcularını ikonik Katar Ulusal Müzesi’ne ve Souq Waqif’in hareketli pazar yerine götürüyor. Ardından parklarla dolu yemyeşil Aspire Zone’a, Uluslararası Khalifa Stadyumu’na, 300 metre uzunluğundaki Torch Doha’ya, Villaggio AVM’ye doğru yol alıyor.

Ayrıca yolu Muhammed Ali’nin boks eldivenleri, Pelé’nin Dünya Kupası kazandıran kramponları ve Michael Schumacher’e 2000 yılında F1 şampiyonluğu getiren arabanın sergilendiği yeni 3-2-1 Katar Olimpik ve Spor Müzesi’nden de geçiyor.

Son olarak; yeşil hat ile Doha merkezden yola çıkıp, üniversite kampüslerine ve nefes kesen Eğitim Kenti Camii ve Katar Ulusal Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapan eğitim ve öğretim merkezi Eğitim Kenti’ne ulaşmak mümkün.  Bu hat ayrıca Ahmad Bin Ali Stadyumuna ve Katar Alışveriş Merkezi’ne kadar uzanıyor.

🚊Tramvay ile…

Şehrin belli noktalarında hizmet veren tramvay hattı da Doha Metro’ya eşlik ediyor. Eğitim Kenti ve Msheireb tramvayları da kendi bölgelerinde ücretsiz servis hizmeti sunuyor.

2022 yılında hizmete giren Lusail tramvayı, Katar’ın sürdürülebilir kenti ve FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™’nın kalbi Lusail’e erişim sağlıyor.

Yol üzerinde, turnuva finaline ev sahipliği yapacak olan Lusail Stadyumu ve su çeşmeleri, kanalı ve 500 adet üst ve orta segment mağazasıyla devasa lüks alışveriş merkezi Place Vendôme yer alıyor. Lusail tramvayında tek yön biletin fiyatı da Doha Metro ile aynı: 2 QAR (0.55 dolar)

🚴 Bisiklet ile…

Hükümetin sağlıklı ve aktif hayat tarzına yönelik vurgusu dolayısıyla sürekli yeni bisiklet yollarının açıldığı Katar’da bisiklet kullanımı oldukça rahat.

2020 yılında faaliyete geçen Olimpik Bisiklet Parkuru, bu rotalar içinde en çok dikkat çekeni.

Dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolu olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren bu parkur tam 33 kilometre uzunluğunda. Parkurda, kesintisiz sürüşü kolaylaştıran beş adet köprü ve 30 adet alt geçit bulunuyor.

Uluslararası Lusail Pisti F1 ve MotoGP’ye ev sahipliği yapmanın yanı sıra, her çarşamba akşamı üç saat boyunca bisikletçilere, kaykaycılara ve yürüyüş yapmak isteyenlere beş kilometrelik pistinin kapılarını açıyor. Bisikletler pistte küçük bir ücret karşılığında kiralanabiliyor.

Daha hafif tempolu bir şey arayan sürücüler ise Al Bidda Park’ı ziyaret etmeyi düşünebilir. Bu pist de yeşilliklerle çevrili beş kilometre uzunluğunda bir rotada rahat bir sürüş vadediyor. Bir diğer beş kilometrelik parkur ise Aspire Zone Park’ta yer alıyor. Burada özel kasklar temin edilebiliyor ve ayrıca çocukları bisiklet sürmeye teşvik edici bir girişim faaliyeti yürütülüyor.

Katar da bisiklet aktiviteleri ile ilgili daha detaylı bilgi için visitqatar.qa sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

🚶Yürüyerek…

Doha Corniche ve kent merkezinde bir yürüyüş, kısa sürede Katar kültürünü özümsemek için en iyi yöntem.

Ziyaretçiler yürüyüş turuna İslam Eserleri Müzesi (İEM)’nden başlayabilir; müzenin dışındaki devasa parktan ünlü Amerikan sanatçı Richard Serra’nın 25 metre uzunluğundaki “7” heykeline doğru yola koyulabilirler. Serra’nın en uzun yapıtı olan “7”, 7 rakamının İslam kültüründeki önemine ithafen yedi adet çelik levhadan oluşuyor.

İEM’in parkının yakınlarında, yüzlerce geleneksel ahşap Arap yelkenlisine ev sahipliği yapan Doha Limanı yer alıyor. Bu gemiler, inci dalgıçlığının ülkenin esas geçim kaynağı olduğu dönemlerde Katar ekonomisinin bel kemiği konumundaydı.

Souq Waqif

Marinanın ardından Katar’ın tarihi pazar yeri Souq Waqif’in büyüleyici ambiyansı içinde birkaç saat geçirilebilir. Eskiden Bedevilerin hafta sonu pazarı olan Souq Waqif, 2000’lerin ortasında geçirdiği restorasyonun ardından küçük dükkanlar ile kafe ve restoranların yer aldığı daracık sokaklarıyla bugünkü şeklini aldı.

Souq Waqif

Souq’un çıkışında yer alan dizi dizi merdivenler ile ise ziyaretçiler Msheireb Kent Merkezine çıkabilir, bu yolu yürürken zihinlerinde Katar’ın antik mirası ile capcanlı geleceğini harmanlayabilirler. Dünyanın ilk sürdürülebilir kent merkezi yenileme projesi Msheireb’te sanat galerilerine, dükkanlara ve kafelere ev sahipliği yapan 100’den fazla bina yer alıyor. Bölgeye yayılmış bulunan Msheireb müzeleri Katar’ın geleneksel evlerinin mirasını yaşatıyor: Bin Jelmood Evi, Company Evi, Mohammed Bin Jassim Evi ve Radwani Evi.

Lusail Marina