O kararı alan firmalar arasına TUI de eklendi

Last Updated on 27 Mayıs 2022 by Turizm Günlüğü

Avrupa’nın önde gelen tur operatörü TUI, pilotlara ve kabin ekiplerine, daha fazla cinsiyetten bağımsız terime yer vermek için yolculara; “hanımlar, beyler” olarak hitap etmemelerini söyledi.

British Airways, Lufthansa, easyJet ve Air Canada gibi havayolu şirketlerinden sonra şimdi de turizm şirketi TUI, cinsiyetten bağımsız terimler için adım atıyor.

Artık TUI’de pilot ya da kabin ekibi “hanımlar, beyler” diye hitap etmek yerine “Günaydın yolcular, kaptanınız konuşuyor” gibi cümleler duyulacağı bildiriliyor.

Ancak bu yeni karar herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıyor. Özgürlük Derneği’nden Andrew Allison, “TUI’nin kafası bulutlarda. ‘Hanımlar, beyler’ her zaman geleneksel kibar selamlama biçimi olmuştur. Kırılgan hisseden küçük azınlığı yatıştırmak için bunu değiştirmeye gerek yok” dedi.

TUI ise müşterilerinin iyi hissetmelerini sağlamakta kararlı olduğunu belirtti. Bir sözcü şunları söyledi: “Tüm pilotlarımızı ve mürettebatımızı, uçağımızdaki tüm kamuya açık duyuruların kapsayıcı olmasını sağlamaya teşvik ediyoruz.”

Kaynak: Sözcü