Rus turistlerin Türkiye’de rezervasyon yaptıkları oteller

Antalya otelleri
Turist sayısı arttı, ancak oteller bomboş! Turist yatmıyor mu yoksa? / Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos

Last Updated on 13 Haziran 2022 by Yaşar Çelik

Rus turistlerin Türkiye’de rezervasyon yaptıkları oteller içinde 5 yıldızlı olanların oranı geçen yıla kıyasla yüzde 56’dan yüzde 74’e yükseldi.

Türkiye’de otel konaklama fiyatlarında son bir yılda yaşanan yüzde 50 artışa rağmen, Avrupa destinasyonlarının kapanmasıyla Rus turistlerin tercihlerinde yüksek bütçeli otellerin oranı arttı.

Okuma önerisi: Rusların en çok tercih ettiği oteller

5 yıldızlı otellere talep arttı

Kommersant’ın haberine göre, Rus turistlerin Türkiye’de rezervasyon yaptırdıkları oteller içinde 5 yıldızlı olanların oranı geçen yıla kıyasla yüzde 56’dan yüzde 74’e yükseldi.

Rusya’dan yapılan rezervayonlarda dört yıldızlı otellerin oranı yüzde 29’dan yüzde 19’a, üç yıldızlı otellerin oranı yüzde 12’den yüzde 6’ya geriledi.

Antalya çevresinde tatil için villa bulmak imkansız

Bu arada geçen yıllarda sosyal medyada popüler Avrupa destinasyonlarından paylaşımlar yapan şov ve sanat dünyasının gözde yıldızları son dönemde daha çok Türkiye paylaşımı yapmaya başladı. Özellikle Antalya çevresinde pahalı villa bulmanın imkansız hale geldiği, Rus basınına yansıyan haberler arasında.

Rus turistler Kemer’i tercih ediyor

Travelata.ru’nun verilerine göre, Rus turistlerin Türkiye’de yaz tatili için tercih ettikleri yerlerin başında yüzde 30 ile Kemer geliyor.

Geçen sene Kemer, bu sıralamada Alanya ve Side’nin ardından yüzde 20 ile üçüncüydü.

Yüzde 52 ile Türkiye ilk sırada

Rusya vatandaşlarının yaz tatili için en fazla rezervasyon yaptırdıkları ülke yüzde 52 ile Türkiye.

Bu sıralamada Türkiye’yi Rusya (yüzde 32), Abhazya (yüzde 6), Mısır (yüzde 5) ve Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 3) izliyor.

Kaynak: Turkrus