“Batı, Rusya ile Türkiye arasındaki hava ulaşımını bozmayı hedefledi”

Rus Dışişleri: Batı, Rusya ile Türkiye arasındaki hava ulaşımını bozmayı hedefledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, Batılı ülkelerin uyguladıkları yaptırımlarla Rusya ile Türkiye arasındaki hava ulaşımını da bozmayı hedeflediğini belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Pilipson, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına değindi.

Sputnik’in haberine göre Rus diplomat, “Batı yaptırımlarının diğer şeylerin yanı sıra Rus-Türk hava ulaşımını bozmayı da hedeflediğini dikkate almalıyız. Bu nedenle Türkiye’ye seyahat eden turistlerimizin yaşayabileceği her türlü risk ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak için iki ülkenin ilgili birimleri yoğun bir şekilde çalışıyor” diye konuştu.

Mevcut durumda bir dizi ülke Ruslara karşı düpedüz düşmanlığa varan Rus karşıtı politikayı açık bir şekilde izlerken günlük diplomatik çalışmalarda yurttaşların hak ve çıkarlarını korumanın öneminin defalarca arttığını kaydeden Pilipson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk meslektaşlar, sert dış baskılara rağmen dayandı ve ulusal çıkarları doğrultusunda Rusya ile iş birliğine devam ediyor. Elbette bu, ikili ilişkilerde en önemli ve göze çarpan alanlardan biri olmaya devam eden turizm için de geçerli. Genel olarak Ankara’nın Türkiye’deki Ruslara eksiksiz ve güvenli tatil için tüm koşulları yaratma vaatlerinden memnunuz, konuyu öncelikli olarak kontrol altında tutuyoruz.”