“Bakan’a 12 tane soru önergesi sundum birine bile yanıt alamadım”

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak: Bu zam, alım gücü düşen yurttaşa “Müzelere gelmeyin” demektir. Müze zam

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze ve ören yerlerine giriş ücretlerine yapılan zamları eleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Çetin Osman Budak, “Ne kültürel mirasımız rant kapısı ne de Bakanlık pazarlama şirketidir” dedi.

Budak, “Bakanlığın önceliği, yurttaşlarımızın müze ve ören yerlerini ziyaret etmelerini kolaylaştırmak olmalıdır. Tüccar zihniyetiyle müze işletilmez. Yapılan zam, alım gücü düşen yurttaşa “Müzelere gelmeyin” demektir” diye konuştu.

Okuma önerisi: Müze ve ören yerleri kimlere ücretsiz?

SEYAHAT ACENTALARI DA MAĞDUR

Yıl ortasında yapılan zamların yalnıza yurttaşı değil, paket tur hizmeti veren tur operatörleri ve seyahat acentelerini de zarara uğrattığını dile getiren Budak, şunları söyledi:

“Pandemi sürecinde, turizm sektörü tarihinin en büyük krizini yaşarken, seyahat acentaları tek bir kuruş hibe desteği almadılar. Bütün zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışan acentalar, önceden sattıkları tur paketlerine zam yapamıyorlar, ancak müze ve ören yeri girişlerinde zamlı ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Acentaların kar marjları son derece kısıtlı, zamlı ücretler bellerini bükecek. Bu fiyat artışının tur operatörleri ve acentalara yansıtılmaması için mutlaka bir formül bulunmalı.’’

“BAKANLIĞIN VERECEK YANITI YOK”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a 2020 yılı başından beri 12 tane soru önergesi sundum. Tek birine bile yanıt vermedi ya da veremedi. Sayın Bakan’ın TBMM üyelerine karşı sorumlu olduğunu ve yanıt bekleyen soruların olduğunu hatırlaması gerekiyor. Turizm Bakanı, artık otel sahibi gibi hareket etmekten vazgeçmeli, kamu görevi yaptığının farkına varmalı.” Müze zam

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olarak yapılan zamların gerekçeleri nelerdir? Bu zamlar yapılırken kamu yararı gözetilmiş midir? 2020 ve 2021 yıllarında müze giriş ücretlerinden ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu gelirlerden ne kadarı yabancı ziyaretçilerden ne kadarı yerli ziyaretçilerden elde edilmiştir? Müze ve ören yerlerinden elde edilen gelirlerin ne kadarı müze ve ören yerlerinin ihtiyaçları için kullanılmaktadır? Tur operatörlerinin ve seyahat acentalarının 2022 yılı yurtdışı satışlarını tamamladıkları dikkate alındığında, söz konuşu artıştan etkilenmemeleri için herhangi bir önlem alınmış mıdır?”

Müze ve ören yerleri giriş yönergesi