İstanbul ulaşımı eleştirisi: Metro ve Marmaray saatleri

Marmaray ve Metro saatleri

Özel aracı olmayanlar ister sosyalleştiği boş zamanlar olsun ister iş etkinlikleri olsun bu şehir içi aktivitelerine toplu taşıma araçlarıyla gidiyor. “Ama o nasıl gitmek…” serzenişlerine ek asıl sorun dönüş sürecinde başlıyor.

7/24 yaşan bir şehirde ulaşım neden 00.00’dan önce bitiyor?

Çünkü 7/24 yaşayan bu şehir için özellikle Marmaray, belirli günlerde iyileştirme yapılmış olsa dahi Metro araçlarındaki seferler ve saatleri yeterli gelmiyor. Birkaç dakikayla kaçıracağınız demiryolu ulaşımı yerini ‘bulabilirseniz’ şayet taksilere ve minibüslere bırakıyor. Metrobüs ve otobüs hatlarında ise haftanın her gününde gece seferleri 01.00 ile 06.00 saatleri arasında uygulansa da varacağınız nokta bu ulaşım araçlarından indiğiniz yere uzaktaysa yine sorun yaşamanız olası oluyor. İstanbul’da 24 saat kesintisiz ulaşımın detayları için tıklayın.

Hepimizin ortak sorunu!

İnsanları iş ve ev arasına hapseden bu düzen; sosyal hayattan kopmaya, daha agresif bir yaşam sürdürmeye ve psikolojik açıdan sorunlu ve mutsuz bir topluma neden oluyor.

“Yerli turistin gezemediği ülkede yabancı turistten şehir turizmini kalkındırmasını beklemek ne derece doğrudur?” sorusu bir yana, yıllardır yaptığımız yayınlarla ülkemizin turizmine katkı sağladığımız bizler, akşam vakitlerinde başlayıp gece yarısında biten iş etkinliklerimizde bu uygulamanın sıkıntısını çok çekiyoruz.

Bu nedenle her defasında web’de arattığım “Metro ve Marmaray saatleri, saat kaça kadar açıklar, kaçta kapanıyorlar” gibi soruları siz okuyucularımızın da çok sorduğunu düşünerek, bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz eleştirel bir içerik hazırlamak istedim.

Sesimizi duyun!

Yetkililere saatlerin daha esnek olması gerektiğini, buna göre bir düzenleme yapılmasını istediğimizi buradan söyleyerek şimdi Metro ve Marmaray sefer ve saat bilgilerine geçebiliriz.

İstanbul’da 'Gece Metrosu' seferleri yeniden başladı
İstanbul’da ‘Gece Metrosu’ seferleri yeniden başladı

Metro saat kaça kadar açık? Metro kaçta kapanıyor? Metro saatleri:

Metro İstanbul hafta sonunda, 24 saat sefer yapılmasına ilişkin düzenlemeler, yolcu yoğunluğu ve gelen talepler doğrultusunda 6 metro hattında (M1A, M1B, M2, M4, M5 ve M6) Cuma, Cumartesi (Cuma sabahı saat 06.00 ile Pazar günü saat 00.00 arası) ve Resmi tatilleri kapsayacak şekilde 20 dakikalık sefer sıklığında “Gece Metrosu” seferleri gerçekleştiriyor. Gece metrosunda Çift Ücret tarifesi uygulanıyor. Detaylara İstanbul’da ‘Gece Metrosu’ seferleri yeniden başladı haberimizden ulaşabilirsiniz.

Hafta içinde ise metro 06.00-23.52 saatleri arasında çalışıyor. İstanbul Metrosu hafta içi her gün saat 00.00’da kapanıyor. Bazı hatlarda son tren saat 23.45’te bittiğinden seferinizi garantilemek için önerimiz 23.30’da metro hattında olmanız.

Gece metrosu hafta içi açık mı?

Gece metrosu neden hafta içi çalışmıyor?  

Bu soruya Metro İstanbul’un cevabı aynen şöyledir: “Hatlarımızın bakım ve onarım planlamalarının hafta içine alınması ve yeterli yolcu yoğunluğunun bulunmaması sebebi ile hafta içi günlerinde 24 saat sefer yapılamamaktadır.”

Bu uygulama yapılmadan yoğunluğun neye göre hesaplandığı ise merak konusu. Günlük trafiğiyle yaklaşık 20 milyon insana ev sahipliği yapan İstanbul’da hafta içi sadece çalışanlar bulunmuyor. Şehri gezip görmeye gelenler, tatil yapanlar, yine çalışan olup günün geç saatlerinde sosyalleşmek isteyenler için ‘yoğunluk’ kıstası işin bahanesinden öteye geçemiyor. Planlanmış bakımlar ise sanıyoruz ki belirli gün ve saatlerde gerçekleştirilebilir. Yılın her hafta içi gününde metroların kapalı olması gerçekten değiştirilemez mi?..

Marmaray saat kaça kadar açık? Marmaray kaçta kapanıyor? Marmaray saatleri:

Marmaray’da ilk ve son trenlerin istasyonlardan kalkış saatleri güncel olarak marmaray.gov.tr web sitesinde paylaşılıyor. Buna göre

15 dakika aralıklarla gelen Halkalı-Gebze-Halkalı Trenleri;

  • Halkalı yönüne ilk tren saat 06.05’te başlıyor. Son tren Gebze’den 22.50’de kalkarak 00.35’te Mustafa Kemal durağında sona eriyor.
  • Gebze yönüne ilk tren saat 05.58’de başlıyor. Son tren Halkalı’dan 22.58’de kalkarak 00.43’de Darıca durağında sona eriyor.

8 dakika aralıklarla gelen Ataköy-Pendik-Ataköy ve Pendik-Zeytinburnu Trenleri;

  • Ataköy yönüne ilk tren saat 06.09’da başlıyor. Son tren Pendik’ten 20.39’da kalkarak 21.40’da Bakırköy durağında sona eriyor.
  • Pendik yönüne ilk tren saat 06.09’da başlıyor. Son tren Ataköy’den 21.54’te kalkarak 22.54’te Yunus durağında sona eriyor.
  • Zeytinburnu yönüne ilk tren saat 20.54’te başlıyor. Son tren Pendik’ten 22.39’da kalkarak 23.33’te Kazlıçeşme durağında sona eriyor.

Gördüğünüz gibi Marmaray’ın son seferlerinde trenlerin son durağa kadar gitmediği ve yolcuların bir önceki durakta inerek aktarma yaptığı ya da varacakları noktaya yayan olarak ulaştıkları anlaşılıyor. Yani Halkalı treninin Halkalı’ya gitmemesi bize ‘bu nasıl bir uygulama’ dedirtiyor. Umarız İstanbul ulaşımında önemli bir yere sahip olan Metro ve Marmaray seferleri için yeni düzenlemeler en kısa zamanda yapılır.

Marmaray tren saatleri