Pasaportlarda çip krizi sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Orhan Sümer, pasaportlarda yaşanan çip krizi ve pasaport başvurularında yaşanan sıkıntılar üzerine açıklamalarda bulundu.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer pasaportlardaki çip krizine ve gençlerin yurt dışına gidiş oranının artmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Orhan Sümer “Daha önce pasaport basımında bir haftada sonuçlandırılan başvurular neredeyse üç haftaya sarktı. Buna Hollanda’daki tedarikçi firmanın çip tedarikini karşılayamamasının neden olduğu öne sürülüyor. Nüfus müdürlüklerindeki başvurularını kontrol eden vatandaşlar günler geçmesine rağmen E-devlet’ten “Başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasındadır” ifadesiyle karşılanıyor. Birçok vatandaşımız yakın tarihli biletlerinin yanmasından endişe ediyor” dedi.

PASAPORT BASAMAYACAK HALE GELİNDİ

Gerçek Gündem’in haberine göre Orhan Sümer şunları ifade etti:

“Defalarca uyarı yapılmasına rağmen gerekli önlemler alınmadı. Kendi pasaportumuz için ne gerekiyorsa biz üretiriz diyenler ne yazık ki sözlerini tutamadı. 199 numaralı hattı arayıp aciliyet belirten kişiler için süreç biraz daha hızlı işliyor. Ancak herkes aciliyet belirtmeye başlayınca sistem tıkanıyor. Birçok kişi sosyal medyada günler öncesinden başvurmalarına rağmen halen pasaportlarını alamadıklarıyla ilgili şikayette bulunuyor. Asla öngörüsü olmayan bir iktidarın beceriksizliklerini görüyoruz.

PASAPORT TALEBİ ARTIYOR GENÇLER ÜLKEDEN GİDİYOR

2021’in ilk beş ayında Darphane hiç pasaport defteri üretmedi. Haziran ayında salgın önlemlerinin gevşetilmesi ile eşzamanlı olarak 41 bin adet defter üretimi yapıldı. Temmuz’da bu rakam 10 binde kalırken, Ağustos’ta 28 bin 800 oldu. Eylül ayında 69 bin 120 adet pasaport defteri imal eden Darphane, Ekim ayında yaşanan yoğunluğun etkisiyle 153 bin 700 adede ulaştı. 2022 yılında üretimin sıkıntı oluşuna rağmen rakamlar sürekli olarak artıyor. Gençler ülkeden birer birer gidiyor. Birileri çıkıp herkese üst perdeden konuştuğu ve temel hakları yok saydığı için ülkenin geleceği kayboluyor. Kimse merak etmesin. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tüm gençlerimizin koşarak geldiği Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz.”