Uçuş iptalleri ve kayıp bagaj sorunu gittikçe artıyor

Tatil planınız varsa her zamankinden daha dikkatli olmalısınız. Çünkü son zamanlarda uçuşların gecikmesi ve iptalinin yanı sıra kayıp bagaj oranının yükselmesi, tatilcilerin mağdur olmasına sebep oluyor. kayıp bagaj sorunu

Fortune’dan Christine Mui’nin haberine göre, ağzına kadar dolu uçaklar, pilot kıtlığı, uçuşlarda yaşanan gecikmeler ve uçuş iptalleri havalimanlarının normali haline geldi. FlightAware’a göre, bu yıl ABD’de şimdiye kadar toplam 130 bin civarı uçuş iptal edildi. Bu rakam 2021 yılının tamamı için toplam 122 bin olarak gerçekleşmişti.

Finans Gündem’in derlediği bilgilere göre, Londra’daki Heathrow Havalimanı, sahipsiz bagajların yığılmasına ve yolcuların saatlerce kuyrukta beklemesine izin verdiği için uzun zaman manşetlerde yer aldı. Bunun üzerine havalimanı, yolcu sayısındaki artışla başa çıkabilmek için yolcu sayısını günde 100 binden fazla olmayacak şekilde sınırlamak zorunda kaldı. Bu sınırlama Ekim ayının sonuna kadar geçerliliğini koruyacak.

FlightAware verileri, Heathrow Havalimanı’nın sahip olduğu kötü şöhretten daha kötüleri olduğunu da gösteriyor. Yine İngiltere’de yer alan Gatwick Havalimanı, tarifeli uçuşların yüzde 41’inden fazlasının zamanında gelmemesiyle gecikmeli uçuşlarda dünyada beşinci sırada yer alıyor.

EN ÇOK AKSAKLIK AVRUPA’DA YAŞANIYOR

Avrupa, bu yaz gerçekleşen uçuş gecikmeleri açısından dünyanın en kötü yedi havalimanına ev sahipliği yapıyor. Kanada’da yer alan bir havalimanı ise bu yedi havalimanını da geride bırakmayı başarıyor: Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı. Bu yaz Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na uçan yolcular, seyahatlerinin çoğunda yüzde 52,5 gibi büyük bir oranda gecikme yaşadı. Öyle ki Air Canada, Toronto Pearson bağlantılı yolcuların normalde daha uzun gecikmeler yaşaması nedeniyle uçuşlarını ücretsiz olarak değiştirmelerine izin vermek durumunda kaldı.

ABD VE ÇİN UÇUŞ İPTALİNDE BİR NUMARA

İptaller söz konusu olduğunda ise bu yaz en başta gelen ülkeler ABD ve Çin oldu. Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanı, tarifeli uçuşların yaklaşık yüzde 8’inin iptal edilmesiyle lider konumda bulunuyor. Çin’in Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı ve Chongqing Jiangbei Uluslararası Havalimanı da iptaller söz konusu olduğunda dünyanın en kötü 10 havalimanı arasında yer alıyor.

En fazla gecikme yaşanan havalimanları

 1. Kanada: Toronto Pearson International Airport – % 52,5
 2. Almanya: Frankfurt Airport – % 45.4
 3. Fransa: Paris Charles de Gaulle Airport – % 43.2
 4. Hollanda: Amsterdam Airport Schiphol – % 41.5
 5. Birleşik Krallık: Gatwick Airport – % 41.1
 6. Birleşik Krallık: Heathrow Airport – % 40.5
 7. Almanya: Munich International Airport – % 40.4
 8. Yunanistan: Athens International Airport – % 37.9
 9. Avustralya: Sydney Airport – % 34.2
 10. ABD: Orlando International Airport – % 33.4

En fazla uçuş iptali yaşanan havalimanları

 1. Çin: Shenzhen Bao’an International Airport – % 7.9
 2. ABD: Newark Liberty International Airport – % 7.4
 3. ABD: LaGuardia Airport – % 7
 4. Kanada: Toronto Pearson International Airport – % 6.5
 5. Endonezya: Soekarno-Hatta International Airport – % 6.2
 6. Avustralya: Sydney Airport – % 5.9
 7. Çin: Guangzhou Baiyun International Airport – % 5.2
 8. ABD: Ronald Reagan Washington National Airport – % 5
 9. Çin: Chongqing Jiangbei International Airport – % 4.6
 10. Hollanda: Amsterdam Airport Schiphol – % 3.9    kayıp bagaj sorunu