İşte Polonyalıların bu yılki tatil tercihlerini ortaya koyan araştırma

İşte Polonyalıların Seyahat Tercihlerini

Last Updated on 1 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

Polonyalıların 2022 yılı tatil tercihleri… 2022 yılının ilk yarısında Polonyalıların en çok tercih ettiği destinasyonlar ve tatil tercihleri açıklandı. İşte detaylar…

2022 yılında Polonyalıların en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında Türkiye, Yunanistan ve Mısır yer alıyor. Tunus da bu yıl Polonya pazarında önemli bir geri dönüşe imza atıyor.

Ukrayna’daki savaş ve enflasyon artışı sonrasında Polonya’da tatil satışlarının düşüş göstermesinin ardından Polonyalılar yeniden yurt dışı tatillerini tercih etmeye başladı.

Polonya’nın önde gelen online seyahat acentası wakacje.pl’nin paylaştığı araştırma sonuçlarına göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde en (Nisan – Mayıs – Haziran) popüler destinasyonlar Türkiye, Yunanistan ve Mısır oldu.

Bu üç ülkenin tüm satışlardaki payı yüzde 58.1 olarak açıklandı. Ancak geçen sene bu oran yüzde 63.7 seviyesindeydi.

🇬🇷 YUNANİSTAN MI? 🇹🇷 TÜRKİYE Mİ?

Buna karşılık sıralamada Türkiye’nin mi yoksa Yunanistan’ın mı ilk sırada yer aldığını belirlemenin şu an için zor olduğu; bu iki ülkeye yönelik tatil talebinin her hafta dalgalanma gösterdiği belirtiliyor.

Temmuz ayının ilk haftasında Türkiye birinci olarak önde seyrederken; Yunanistan’ın yükselişe geçtiği ve arayı kapatmaya başladığı ifade edildi.

İLK 10’DA HANGİ ÜLKELER YER ALIYOR?

Bu üç ülkenin dışında Polonyalıların tatil için en çok tercih ettiği ilk 10 ülke arasında, sırasıyla; İspanya, Bulgaristan, Tunus, Güney Kıbrıs, Macaristan, İtalya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yer alıyor.

2022 yılının ilk yarısında Polonyalıların tatil için en çok tercih ettiği 10 ülke ve bir önceki yıla göre değişim oranları

TÜRKİYE’Yİ EN ÇOK KİMLER TERCİH EDİYOR?  

Polonya’da hem çiftlerin, hem çocuklu ailelerin hem de tek seyahat edenlerin ilk tercihi Türkiye konumunda, aynı şekilde üç kategoride de Türkiye’yi Yunanistan ve Mısır izliyor.

ÜLKELERİN HANGİ DESTİNASYONLARI POPÜLER?

Wakacje.pl araştırması diğer yandan, Polonyalıların en çok tercih ettiği destinasyonları da ortaya koydu.

Buna göre tek başına seyahat edenler arasında en popüler beş destinasyon şu şekilde sıralandı:

 1. Antalya (Türkiye)
 2. Hurghada (Mısır)
 3. Sunny Beach (Bulgaristan)
 4. Marsa Alam (Mısır)
 5. Munastır (Tunus)

Çiftler arasında en popüler beş destinasyon şu şekilde sıralandı:

 1. Antalya (Türkiye)
 2. Hurghada (Mısır)
 3. Sunny Beach (Bulgaristan)
 4. Kandiye (Girit / Yunanistan)
 5. Marsa Alam (Mısır)

Çocuklu aileler arasında en popüler beş destinasyon şu şekilde sıralandı:

 1. Antalya (Türkiye)
 2. Sunny Beach (Bulgaristan)
 3. Hurghada (Mısır)
 4. Rodos (Yunanistan)
 5. Kandiye (Girit / Yunanistan)

TATİL FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE NE KADAR ARTTI?

Wakacje.pl araştırması kapsamında Polonyalıların seyahat acentaları kapsamında gerçekleştirdikleri ortalama harcamalar, ortalama tatil fiyatları da mercek altına alındı.

1 Zloty (PLN)= 3.90 Türk Lirası (TL) (1 Ağustos kuru)

Buna göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde iki kişilik Türkiye tatili fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde %16 artış göstererek ortalama 6.305 PLN olarak belirlendi. Geçen sene bu rakam 5.452 PLN seviyesindeydi.

Yunanistan tatili fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 10 oranında artış kaydedildi ve bir haftalık iki kişilik tatil fiyatı 6.597 PLN oldu. Geçen sene ortalama fiyat 5.952 PLN seviyesindeydi.

Mısır tatillerinde ise yüzde 16.1 artış yaşandı ve ortalama tatil fiyatı 6.337 PLN oldu. Geçen sene bu rakam 5.458 PLN seviyesindeydi.

Çiftler, bir çocuklu ve iki çocuklu aileler için 2021 ve 2022 yılı ortalama tatil fiyatları

ÖNCELİKLERİ UYGUN FİYAT DEĞİL

Diğer yandan Polonyalıların tatil tercihlerin en önemli seçim kriterinin “uygun fiyat” olmadığı, Polonyalıların önem verdiği seçim kriterlerinin “konaklama tesisinin kalitesi” ve “çekiciliği” olduğu belirtildi.

TATİL İÇİN EN POPÜLER AYLAR

Polonyalılar için yaz sezonu Nisan ayında başladı. Polonyalılar geçen sene tatil için en çok Ağustos ayını, ikinci olarak Temmuz ayını tercih ederken; bu yıl Haziran ayı ilk sırada yer aldı.

Yetkililer ise bu konuda karar vermenin henüz erken olduğunu, birçok Polonya’nın Ağustos ayı için son dakika rezervasyonlarını beklediklerini belirtiyor.

Nisan ayı ile başlayan ve Ekim ayı ile sona eren yaz sezonu için tatil tercihlerinde en popüler aylar

BİR HAFTALIK TATİLLERİ TERCİH EDİYORLAR

Wakacje.pl araştırmasına göre Polonyalılar, geçen yıl en çok bir haftalık tatilleri (%70.5), sonrasında 8 – 13 günlük tatilleri (%17.4) tercih etti.

2022 yılında da Polonyalılar en çok bir haftalık tatilleri tercih ediyor.

Bu yıl, bir haftalık tatili tercih edenlerin oranı yüzde 69 olarak belirtildi. 8 – 13 günlük tatilleri tercih edenlerin bu yılki oranı ise yüzde 19.4 olarak açıklandı.