Yankov: Rusya – Türkiye uçak biletlerini ucuzlatmanın tek yolu…

Yaptırımlar yüzünden Rus uçaklarının çoğunun devre dışı kalmasıyla Türkiye – Rusya hattında uçak bileti fiyatları rekor seviyelere çıktı. Uzmanlar bu duruma son vermenin tek yolunu açıkladı.

Yaptırımlar yüzünden Rus uçaklarının çoğunun devre dışı kalmasıyla Türkiye – Rusya hattında uçak bileti fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

Uzmanlar bu duruma son vermenin tek yolunun Türk havayolu şirketlerine acil olarak daha fazla uçuş izni verilmesi olduğunu savunuyor.

Sputnik Radyo’ya açıklamalarda bulunan Rusya Yolcular Birliği Başkanı Kirill Yankov, şu anda günde 85 civarında olan Rusya – Türkiye toplam uçuş sayısını 100’e çıkarma tekliflerinin sorunun çözümüne değilse de hafiflemesine yardımcı olacağını söyledi.

Yankov “Sefer sayısı 100’ü geçerse uçak bilet fiyatlarını % 30 – 40 oranında düşürmeye yardımcı olur. Ama Türkiye’ye uçuşların artık yeni rotalarda daha uzun sürmesi nedeniyle geçen yılki bilet fiyatlarına geri dönemez” dedi.

Rusya’da bu sefer sayısı artışını rahatlıkla karşılayacak talep olduğunu belirten Yankov, “Şu anda rekor düzeye çıkan fiyatlara bakarsanız; Rusya’dan Türkiye’ye uçakla seyahat etmenin maliyeti geçen yıla göre 2 – 2.5 kat daha fazla” dedi.

Rus yetkili, “Devletler dış hat uçuş sayılarında normalde kural olarak mütekabiliyet ilkesine uyar. Bugüne dek Türkiye dahil büyük ülkelerde bu karşılıklılık esası genellikle gözlenirdi. Ama yaptırım baskısı karşısında artık bunu gözetecek durumda değiliz. Rus havayolu şirketlerinin artık dünya çapında özgürce uçabilen çok fazla uçağı yok. Bu şartlar altında bu doğru karar Türk şirketlerine daha fazla uçuş imkanı vermek” dedi.