Türkler İngiltere vizesinde de sorun yaşıyor

İngiltere vize sorunu… Türkler, Schengen vizesinin ardından İngiltere vizesinde de sorun yaşıyor.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Osman Arolat, bugünkü köşe yazısında bir tanıdığının İngiltere vize almak için başvuru sürecinde yaşadıklarını paylaştı.

Geçen hafta yayınlanan “Schengen vize sorunu” haberi üzerine bir iş insanı tanıdığının İngiltere vizesi konusunda da yaşadıkları sorunları paylaştığını belirten Osman Arolat; tanıdığının İngiltere vizesi başvuru sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Uluslararası işlerimizin yanında, AB projeleri yapıp, Ar-Ge konusunda başarılara imza atan firmamızın sorumlu kişilerinden olan oğlum, bir Ar-Ge merkezinde konuşma yapmak için Cambridge’e davet edildi.

16 Haziran’da başladığı vize dokümanı toplama işlemini 29 Haziran’da tamamlayıp, davet mektubuyla birlikte mülakata gidebildi. Pasaportunu teslim etti. Aradan 40 gün geçti. Pasaport hala İngiliz Konsolosluğu’nda.

Konsolosluğa derdimizi anlatmaya imkan olmadı. Çünkü (hiç de azımsanmayacak kişilerin gayretlerine rağmen) kapı duvardı.

Pasaport henüz iade edilmediği/vize verilmediği için, uçak biletlerinden de zarar ederek 21/22 Temmuz’da konuşmacı olarak davet edildiği toplantıyı kaçırdı. Davet eden kurum online konuşma fırsatı verdi.

Bir iş insanının vize almak için hazırlık zamanını da katarsak 2-2,5 ay kaybetmesi bir sorun. Türk pasaportunun 40 gün bir yabancı konsoloslukta bekletilmesi bir sorun.

Vize için konsolosluğun, kişinin gidiş tarihine, olayın o firma için anlamına sağır kalması da bir başka sorun. İngiliz ticaret ataşesinin her toplantıda “Sanayicilerinizin vize işlemlerini sorunsuz hallediyoruz” söylemini dinlemek zorunda kalmamız, o da bir başka sorun…”

—O—

Osman Arolat’ın “İngiltere vize sorunu…” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayın