Schengen ret oranları yurt dışı fuarlara ilgiyi azalttı

Fuar Katılım Teşvikleri
Fuar Katılım Teşvikleri 2023

Last Updated on 10 Ağustos 2022 by Yaşar Çelik

Schengen vize alımlarında yaşanan gecikmeler, artan retler ve kısa süreli vizeler, ihracatçılara ciddi sıkıntılar yaşatmaya başladı. Hatta bazı fuar katılımcılarının aldığı ret cevapları ya da vizelerinin yetişememesi nedeniyle organizasyonlara katılamayacak olmaları, eylül ayı itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor. Schengen ret oranları

İş dünyası, Schengen bölgesine planlanan seyahatler için yapılan vize başvurularında uzayan bekleme süresi ve artan ‘ret’lerden şikayetçi.

AB’ye gitmek isteyenlerin Schengen vize başvurularında ret oranları gittikçe yükseliyor. Türkiye, bu soruna ilişkin hazırladığı raporu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) sunmuştu.

AKPM Genel Kurulu’nda görüşülecek rapora göre 2014’te yüzde 4 olan vize reddi, 2020’de yüzde 12,7’ye yükseldi. Raporda gereksiz ve çok fazla belge istendiği, ücretin yüksek olduğu kaydedilirken, yüz yüze başvurma zorunluluğu gibi konulara da itiraz edilmişti.

Schengen ret oranları
Schengen ret oranları yurt dışı fuarlara ilgiyi azalttı

Bu durumdan iş dünyası da şikayetçi

Dünya’dan Merve Yiğitcan’ın haberine göre vize süreçlerinde yaşanan gecikmeler iş seyahatlerinin planlamasını zorlaştırırken, bazı toplantıların da gerçekleştirilememesine ve iş bağlantılarının kurulamamasına neden oluyor. Hatta bazı fuar katılımcılarının aldığı ret cevapları ya da vizelerinin yetişememesi nedeniyle organizasyonlara katılamayacak olmaları, eylül itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor.

En büyük sıkıntı Almanya’da

ABD ve Britanya konsolosluklarına başvuran iş insanları ticari seyahatleri için ileri tarihli vize randevusu alma, vize süreçlerinin sonuçlanma sürelerinin 45 güne kadar uzaması ve seyahat edilecek ülkedeki ticari bağlantının ya da partnerin davetiyesine rağmen ret cevabıyla karşılaşabiliyor. Bu sorun AB vize başvurularında ise çok daha yoğun yaşanıyor.

En büyük sıkıntı Almanya’da yaşanıyor. Kaynaklar, iş insanları için en büyük sıkıntının ve ret oranının Schengen ülkeleri içinde en yoğun konsolosluk olması sebebiyle Almanya’da yaşandığını belirtiyor. Pandemi öncesinde 10 iş günü süren vize sürecinin en az 15 iş gününe çıktığı ve 45 iş güne kadar uzadığı görülüyor. Ticari vize başvurularında bu sürenin kısaltılması yönünde taleplerini dile getirdiklerini söyleyen sektör kaynakları, ancak bu taleplerin çoğunun göz ardı edildiğini, son zamanlarda bu nedenle fuara yetişemeyen ihracatçıların sayısında artış olduğunu dile getiriyor.

Fransa Konsolosluğu ile yaşanan en büyük sorun ise randevu için tarih almak olurken; konsolosluk henüz ayın başında, o ay için olan randevu kotasını kapatıp bir sonraki aya erteleyebiliyor. İtalya konsolosluğu da fuar ziyaretlerini ticari değil turistik olarak değerlendiriyor, bu nedenle iş insanlarına kısa süreli vize veriyor. Sektör kaynakları, İspanya’nın da Schengen ülkeleri içinde sıkıntılı bir süreci dayatan ülkelerden olduğuna dikkat çekiyor. İş insanları söz konusu konsolosluğun hem çok fazla evrak istediğini hem de çok kısa süreli vize verdiğini belirtiyor. Öte yandan Hollanda, Belçika ve Avusturya konsoloslukları da vize randevusu için çok ileri tarih vererek iş insanlarının programlarını planlamasını zorlaştırıyor.

Gültepe: 15 günde alınan vize şimdi 2 ayda alınıyor

Vize süreçlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili DÜNYA’ya değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “2 aydır İngiltere ve ABD’de süreler çok uzamıştı. Son 2-3 haftadır diğer ülkelere de sirayet etti. Yavaşlama var. Randevuları geç veriyorlar. Daha önce 15 günde aldığınız vizeyi şimdi 1,5-2 ayda alabiliyorsunuz. İngiltere’de bu süre daha da uzun. Ticari seyahat gerçekleştirecek iş insanları bu gecikmeleri göze alarak daha erken vize başvurusunda bulunmalılar” diye konuştu. TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu da sürecin pandemi sonrası vize başvurularının artması, bunun yanında konsoloslukların süreçleri ağır işletmesinden kaynaklandığını, Türkiye’ye yönelik özel bir durumun olmadığını dile getirerek, “Konsolosluklardaki bürokrasi üzerindeki pandemi rehavetini hala atamadı” ifadelerini kullandı.

Katılımcı oldukları fuar için vize alamadılar

Vize mağduriyeti yaşayan şirketlerden biri de otomotiv sanayinde faaliyet gösteren ve Almanya’nın sanayi devlerinden Schaffler’in Türkiye’deki distribütörlerinden Rulman Ticaret oldu. Mayıs ayında Schaeffler’in Almanya’da, çeşitli ülkelerden bayilerini bir araya getirdiği bir toplantı düzenlediğini ve firmalarının da toplantıya davet edildiğini aktaran Rulman Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bayındır, ancak Schaeffler’in davetiyeyi paylaştığı firma yöneticisine vize verilmediği için toplantıya katılamadıklarını söyledi. Bayındır, “Schaffler’in davetiyesine rağmen vize alamadığımıza çok şaşırdık. Ardından haziran ayında İtalya’daki bir fuar için yeniden vize başvurusu yaptık. Bu kez de İtalya vize vermedi. Arada bir başka fuar ziyareti için Polonya’dan vize istedik, kısa süreli bir vize alabildi aynı yöneticimiz. Eylül ayında sektörün en büyük fuarlarından Almanya’daki Automechanika Fuarı’nda katılımcı olarak yer alacağız. Tekrar Almanya Konsolosluğu’na başvurduk, fuarda yer alacak yöneticimiz yine ret aldı. Ziyaretçi değil doğrudan katılımcı olarak yer alacağımız fuar için de vize alamamak çok can sıkıcı. Hiçbir gerekçe sunulmuyor. Yeniden ilave evrak hazırlayıp, çeşitli dilekçeler yaparak başvurumuzu gerçekleştireceğiz. İhracatımızı artıralım derken, ihracatı engelleyici bu durum keyif kaçırıyor” ifadelerini kullandı.