Rusya yolcu uçakları için seri üretime geçiyor

Last Updated on 17 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

Rus yolcu uçakları SSJ New ve MS-21 seri üretime geçiyor.

Rusya’nın United Aircraft Corporation (UAC) genel müdürü Yury Slyusar, TASS’a verdiği demeçte, Rusya’nın 2024 yılında SSJ New ve MS-21 yolcu uçaklarının seri üretimine başlayacağını söyledi.

İtalyan şirketi Alenia Aeronautica (% 25) ile ortak girişim tarafından oluşturulan Sukhoi Superjet 100 uçağı, 2024’te tamamen yerelleşecek. Motoru dahil uçakta hiçbir ithal parça kalmayacak.

Slyusar, Sukhoi Superjet’in 100 (SSJ New), “motor, aviyonik ve diğer sistem ve birimler dahil” tamamen ithal ikamesi dikkate alınarak hazırlandığını, Perm’de üretilen yüzde yüz Rus yapımı PD-8 motoru kullanılacak yeni uçağın seri üretimine 2024 yılında başlanacağını söyledi.

Ayrıca benzer şekilde ithal komponentlerin yerel ürünlerle yenilendiği bir diğer Rus yolcu uçağı MS-21’in Rus versiyonu da 2024’te seri üretime geçecek.

Şu anda, Sukhoi Superjet 100, Rus NPO Saturn ve Fransız şirketi Snecma tarafından oluşturulan Rus-Fransız şirketleri PowerJet tarafından ortaklaşa üretilen bir PowerJet SaM146 turbofan motorla donatılmış versiyonları üretiliyor.

Rus PD-8 motoru kullanılarak yüzde yüz yerli Superjet 100-New test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirmişti.

Kaynak: Haberrus